REVIZIJA INSTITUCIJA BIH
Ured za reviziju je za 74 institucije dao pet mišljenja s rezervom i skretanjem pažnje, jedno mišljenje s rezervom, 36 pozitivnih mišljenja uz skretanje pažnje, te 31 čisto pozitivno mišljenje.
Ured za reviziju institucija BiH završio je ciklus financijskih revizija za institucije BiH za 2014. godinu, a revidirane su 74 institucije.
Ured za reviziju je za ove 74 institucije dao pet mišljenja s rezervom i skretanjem pažnje, jedno mišljenje s rezervom, 36 pozitivnih mišljenja uz skretanje pažnje, te 31 čisto pozitivno mišljenje. U jednom slučaju, usljed ograničenosti obima revizije, Ured se suzdržao od davanja mišljenja.
Institucije koje su za svoje poslovanje dobile mišljenje s rezervom uz skretanje pažnje i mišljenje s rezervom u ukupnom izvršenju proračuna institucija BiH sudjeluju s 43,78 posto. Ukupno izvršenje proračuna za 2014. godinu iznosilo je 878.504.598 KM. Ured za reviziju je u 2014. godini objavio i rezultate osam revizija učinka.
Ključni nalazi sadržani u izvješćima financijske revizije za 2014. na koja je Ured za reviziju u najvećem broju slučajeva skrenuo pažnju institucijama BiH se odnose na: javne nabavke, slabosti sustava internih kontrola, neetičko ponašanje dužnosnika u javnom sektoru, neprimjereno ponašanje i šarolikost u visini izdataka koji se odnose na korištenje službenih automobila, telefona i sredstava reprezentacije, ugovore o djelu i probleme u domeni kapitalnih ulaganja.
Ured za reviziju je, ove godine, institucijama, pored već navedenog, skrenuo posebnu pažnju na: zakup prostora (na činjenicu da se i dalje značajna sredstava izdvajaju za zakup poslovnih prostora, na pitanje kupnje poslovnih prostora bez jasno određene strategije i kriterija, te posebno na slučajeve gdje su, za ove potrebe, već kupljeni poslovni prostori, a oni već duže vrijeme nisu useljeni, što ukazuje na to da upravljanje imovinom u potpunosti nije na zadovoljavajućoj razini), zatim isplate naknada članovima UO i raznih povjeenstava (za rad UO i NO i drugih savjetodavnih tijela se izdvajaju značajna sredstva, a pri tome se ne postižu konkretni i mjerljivi rezultati. Pri tome ne postoji proaktivan pristup kojim bi se u ovoj oblasti uvelo reda, nedostaje transparentnost i racionalan pristup upravljanju javnim sredstvima. Ključne institucije su u vezi toga i dalje inertne).
Također, Ured je posebnu pažnju skrenuo i na pitanje policijskog dodatka (već godinama stoji neriješeno, nedostaju odgovarajuća podzakonska akta koja bi u potpunosti regulirala ovu problematiku u skladu sa zakonom), zatim sudske sporove (troškovi zbog izgubljenih sudskih sporova institucija BiH i dalje predstavljaju značajan izdatak, a pitanje odgovornosti u takvim slučajevima nije regulirano niti definirano), kao i na popis stalnih sredstava, obveza i potraživanja (koji u određenim institucijama nije u potpunosti završen niti je proveden u skladu s važećim propisima).
Pored pobrojanih nalaza, Ured za reviziju je ukazao i na mnogobrojne probleme u institucijama BiH, kao što su: neprovođenje odluka Ustavnog suda BiH; pitanje isteka mandata rukovodećim dužnosnicima, pitanje statusa neriješene državne imovine, slabosti upravljanja ljudskim resursima, neefikasnost i sporost u procesu borbe i prevencije korupcije i prijevare, nedonošenje esencijalne liste lijekova, nerješavanje pitanje smještaja aktivnih vojnih osoba, itd.
Institucije koje su dobile mišljenje s rezervom uz skretanje pažnje su: Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH, Ministarstvo obrane BiH, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, te Služba za poslove sa strancima BiH, dok je Agencija za rad i zapošljavanje BiH dobila mišljenje s rezervom, propćeno je iz Ureda za reviziju institucija BiH.
Nema komentara:
Objavi komentar