nedjelja, 25. lipnja 2017.

Pet bh. parlamentaraca spakiralo kofere za Strasbourg


Pet zastupnika u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH spakiralo je kofere za petodnevni "radni izlet" u Strasbourgu.
Predsjedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope (PSVE) Senad Šepić, zamjenica predsjedavajućeg Delegacije Borjana Krišto i članovi Delegacije Damir Arnaut, Milica Marković i Saša Magazinović učestvovat će u radu trećeg dijela redovnog godišnjeg zasjedanja PSSE-a, koje se održava od 26. do 30. juna.
Na ovom zasjedanju bi se, kako je najavljeno, trebalo razgovarati o problemu korupcije kao prepreke za efikasnost institucija i napredak društva, te pitanju parlamentarne kontrole korupcije i saradnje parlamenata sa istraživačkim medijima.
Centralna rasprava parlamentaraca u Strazburu bit će posvećena traženju sveobuhvatnog humanitarnog i političkog odgovora na migracionu i izbjegličku krizu u Evropi. Dio te rasprave odnosit će se na evropski odgovor na tranzitne migracije u području Mediterana, kao i na reperkusije tog odgovora na pitanje ljudskih prava. Tokom zasjedanja bit će razmotrena i situacija u Bjelorusiji, kao i izvještaj o provedenim prijevremenim parlamentarnim izborima u Bugarskoj. Dio rasprave odnosit će se i na pitanje provođenja presuda Evropskog suda za ljudska prava, a parlamentarci će razmotriti i pitanje političkog uticaja na nezavisne medije i novinare.
Ne sumnjamo da će predstavnici BiH dati neprocjenjiv doprinos radu PSVE-a, te će se, sa naplaćenim dnevnicama, vratiti redovnom rješavanju egzistencijalnih problema građana BiH.

Nema komentara:

Objavi komentar