Odbornici Skupštine Grada Banja Luka su na posljednjoj sjednici odbili Prijedlog izmjene Statuta tog grada, odnosno novog grba i zastave, što znači da neustavni grb ni nakon dvije godine od odluke Ustavnog suda RS-a nije izmijenjen.
Naime, Ustavni sud RS-a je u februaru 2013. godine utvrdio da grbovi Banja Luke i Nevesinja nisu u saglasnosti sa Ustavom RS-a, jer sadrže elemente vjerskog i nacionalnog identiteta samo srpskog naroda. Inače, prema Zakonu o lokalnoj samoupravi simboli lokalnih zajednica treba da odražavaju tradiciju, kulturno i historijsko naslijeđe svih njenih građana. U ovim slučajevima pripadnici druga dva naroda su dovedeni u neravnopravan položaj.
Da grbovi sadrže elemente s kojima se identifikuju samo Srbi, godinama su ukazivali i politički predstavnici bošnjačkog naroda u manjem bh. entitetu. Zbog toga su zadnjih godina opštinski grbovi u RS-u predmet rada sudija Ustavnog suda RS-a. Prije pet godina, na zamolbu Edina Ramića, tadašnjeg šefa Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a, Udruženje građana “Bosona” je uradilo analizu postojećih opštinskih simbola u RS-u.
– U ogromnoj većini slučajeva obilježja ne zadovoljavaju osnovna heraldička pravila svojstvena evropskoj heraldičkoj tradiciji. Zbog takvog stanja većina obilježja svrstava se u kategoriju amblema – navedeno je na početku analize koju potpisuju Adnan Ibrahimović, predsjednik UG Bosona i Emir Lagumdžija, izvršni direktor UG Bosona.
Izostavljena dva naroda
U njihovoj analizi se navodi da je u skoro 100 posto slučajeva prisutan nacionalni simbolički debelans na obilježjima, izražen kroz heraldički simboličku predstavu samo jednog konstitutivnog naroda, dok su ostala dva naroda potpuno izostavljena.
– Ovaj debalans svoju posebnu težinu ima upravo zbog ovog potpunog izostavljanja simboličke predstave ostala dva naroda kroz usvojena heraldička rješenja, i istovremenog predstavljanja srpskog naroda sa više nacionalnih i vjerskih simbola. Veoma često su prisutni i vjerski i nacionalni simboli Srba. Izuzeci od ovakvih slučajeva su veoma rijetki i samo potvrđuju pravilo. Takav pristup je izuzetno drzak, bahat i stiče se utisak da je učinjen sa jasnom namjerom za postizanje isto tako jasnog cilja. U tome se toliko pretjerivalo da se često prelazila granica ukusa i pristojnosti – naveli su Ibrahimović i Lagumdžija.
Na nekim grbovima se, između ostaloga, nalaze temelji crkve, dvoglavi orao, hrišćanski hram, riba, hrastova grančica, puška, divlji vepar, krilato crveno tele… Zbog toga je prije nekoliko godina Kub Bošnjaka, na čijem se čelu tada nalazio Ramić, pokrenuo pitanje ocjene ustavnosti brojnih grbova, koji skoro ničim ne predstavljaju Bošnjake i Hrvate u manjem bh. entitetu.
Do sada su, prema riječima Muje Hadžiomerovića, aktuelnog šefa Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a, neustavnim proglašeni grbovi Banje Luke, Nevesinja, Vlasenice, Istočnog Sarajeva, Prnjavora i Prijedora. No, implementacija presuda ide sporo.
Nepoštivanje odluka Suda
– Ustavni sud donosi odluke koje lokalne zajednice ne poštuju. Recimo, opština Vlasenica je odluku Ustavnog suda preispitivala na Skupštini. Raspravljali da li da se upuste u implementaciju ili ne. Skupština je imala isti broj glasova i pozicije i opozicije, tako da se načelnik brani da nije mogao mogao dobiti podršku. To je apsurd da jedna lokalna zajednica odlučuje o odlukama Ustavnog suda, kazao nam je Hadžiomerović, ističući da je izostalo kažnjavanje onih koji ne poštuju odluku najviših pravosudnih institucija.
– Imate i desetine presuda Ustavnog suda BiH koje niko ne implementira – dodaje on.
Treba istaći da je Prijedor jedan od rijetkih gradova koji je ispoštovao odluku Ustavnog suda. Naime, inicijativu za ocjenu ustavnosti grba Prijedora Ustavnom sudu RS-a je u aprilu 2003. godine podnio tadašnji predsjednik Skupštine opštine Prijedor rahmetli Muharem Murselović. Umjesto znaka „četiri es“, u novom grbu našao se simbol koji predstavlja sunce kao izvor života i spomenik na Kozari koji asocira na velike žrtve, patnje i stradanja, ali i velike pobjede jedne generacije i put u svijetlu budućnost. Ostatak grba sadrži simbole planine Kozare i rijeke Sane i rascvjetalo početno slovo imena grada.
Odbornici u Prijedoru su prije dvije godine usvojili i inicijativu da se u tek usvojenom grbu simbol sunca zamijeni simbolom spomenika na Mrakovici. No, za tu buduću izmjenu se mora dobiti saglasnost autora spomenika. U nastavku vam donosimo neke od opštinskih grbova u RS-u, zajedno sa njihovom analizom, koje su napisali predstavnici UG Bosona. Među njima su i grbovi koji su proglašeni neustavnim. Pogledajte i zbog čega.
Nema komentara:
Objavi komentar