Prvo u Banja Luci, a od prije nekoliko dana „kuke dobrote“ postavljene su na nekoliko lokacija i u Sarajevu. Na metalne kuke, okačene o parkovsko drveće, građani ostavljaju hranu i čistu odjeću za socijalno ugrožene sugrađane. Kako oni ne bi morali hranu vaditi iz kontejnera. Koja je stara i zaprljana
Kerim Somun iz Inicijativa mladih za ljudska prava kaže u izjavi za agenciju Patria da je ova akcija samo još jednom pokazala da se o socijalno ugroženim ljudima u Bosni i Hercegovini više brinu građani, nego državni sistem.
– Kuke dobrote oslikavaju realnost našeg društva. Stopa siromaštva iz godine u godinu raste. Obzirom da sistem u kojem živimo ne osigurava pomoć siromašnim ljudima, nevladine organizacije i pojedinci moramo raditi ovakve stvari – rekao je Somun.
Mediji su krajem prošle godine objavili da se među dvadeset najsiromašnijih zemalja svijeta nalazi i Bosna i Hercegovina. Prema procjenama, 700.000 građana živi na granici siromaštva, a svaki šesti je gladan. Na hiljade ljudi u BiH danas živi od samo jednog obroka iz narodnih kuhinja. Bez obzira na porazne statistike, država nema strategiju za pomoć siromašnima.
Istovremeno, političari, čija su mjesečna primanja ravna dvogodišnjim primanjima penzionera, ne osjećaju na svojoj koži kako izgleda siromaštvo, pa očito nisu previše zainteresirani, a nemaju ni viziju kako pomoći najugroženijima.
Somun podsjeća da je važno da se o socijalno ugroženim ljudima brinu građani, ali ovaj problem država mora početi rješavati na strateški način. Socijalna davanja u BiH trenutno ne mogu zadovoljiti potrošačku korpu.
Nema komentara:
Objavi komentar