Da li nas zanima koga će novinari zvati „predstavnikom“ naroda? Ko su ljudi koji će vas predstavljati? Znate li njihove programe, ideje? Vjerujete li da postojeće stranke mogu suštinski da promjene model ponašanja i duboko ukorijenjene probleme riješe same, tek tako? Ili je potrebno da ih pročistimo, otkrijemo nove?
Ovo su bila samo neka od pitanja koja su postavljena učenicima trećeg razreda Srednje medicinske škole u Sarajevu u sklopu predavanja „Mladi i izbori“ koje su organizovali članovi Civitas sekcije Srednje medicinske škole u okviru priprema za međuškolsko takmičenje. O ovoj temi sa učesnicima je razgovarala Amila Dedić, predstavnica Instituta za razvoj mladih KULT.
Primarni cilj predavanja bio je predstaviti važnost izbora srednjoškolcima koji su upravo dobili pravo glasa i na taj način ih argumentirano potaknuti da izađu na izbore u oktobru. Akcenat predavanja bio je na aktivnom učešću mladih, izazovima i problemima mladih u Bosni i Hercegovini, te rezultatima istraživanja koje je Institut radio.
„Prema podacima Centralne izborne komisije, na lokalnim Izborima 2012. godine procenat izlaznosti mladih bio je 54%, što je u skladu s prosjekom opće izlaznosti na izbore u BiH. Sa 21% biračkog tijela mladi bi mogli donijeti značajne promjene u rezultatima izbornih procesa. Međutim, mladi još uvijek ne glasaju punim kapacitetom, uglavnom zbog uvjerenja da svojim glasom ne mogu ništa promijeniti ili zbog toga što ne znaju kojoj političkoj opciji da poklone povjerenje.“ kazala je, između ostalog, u svom izlaganju predstavnica Instituta.
Učenici/ce su diskutovali i o brojnim društvenim temamam koje ih se tiču - odlasku velikog broja zdravstvenih radnika u inostranstvo, povećanju kvota za upis u srednje medicinske škole. Trenutna situacija, kako su istakli, navodi na razmišljanje da je politika sistema izvoz radne snage, velika korupcija pri zapošljavanju u zdravstvene institucije i opća korupcija u zdravstvu pa je i njihovo mišljenje, stavovi i izbor od velike važnosti, te nemaju taj luksuz da budu apolitični.
Nema komentara:
Objavi komentar