subota, 30. siječnja 2016.

Profesor Zlatan Begić: “Ovo nigdje na svijetu nema…” | Preuzeto sa: http://tuzlanski.ba/profesor-zlatan-begic-ovo-nigdje-na-svijetu-nema/

Profesor Ustavnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli, Zlatan Begić, na društvenim mrežama nerijetko zna napisati lični osvrt na dnevno-politička dešavanja u Bosni i Hercegovini. 
Činio je to kada je bila aktuelna tema o neprovođenju odluka Ustavnog suda, zatim, urušavanje ustavnog porekta BiH kao i o brojnim drugim… 

Ovaj put profesor Begić iznosi niz činjenica kojih kako sam kaže “nigdje na svijetu nema” a odnose se na aktivnosti političkih lidera nakon hapšenja  Fahrudina Radončića, lidera bh. Saveza za bolju budućnost Bosne i Hercegovine. 

Osvrt profesora Begića prenosimo u cijelosti:  Nigdje na svijetu nema da visoki funkcioner IZVRŠNE VLASTI izjavi da mu “nikako ne odgovara” ono što radi SUDSKA VLAST, da to predstavlja udar na stabilnost jednog naroda, da to znači korak unazad, da sudska vlast – ako misli dobro narodu, ne treba da radi ono što joj je u nadležnosti!? 
Nigdje u svijetu nema da jedan član Predsjedništva, dakle IZVRŠNE VLASTI, javno iznosi mišljenje o aktu koji eksluzivno donosi PRAVOSUDNA VLAST – o tome ko se treba braniti sa slobode, dok drugi član Predsjedništva javno saosječa sa optuženim itd. Nigdje u svijetu nema da visoki funkcioneri vladajućih partija iz ZAKONODAVNE I IZVRŠNE VLASTI prejudiciraju odluke SUDA, proglašavajući optuženog nevinim na samom početku postupka (potpuno je nebitna ličnost optuženog u tom kontekstu). 

Također, nigdje na svijetu nema da se sastanci rukovodstava pojedinih političkih stranaka održavaju u državnoj instituciji (Predsjedništvu) koja bi, valjda, trebala da predstavlja sve građane bez obzira na stranačko opredjeljenje. To bi se u normalnim državama smatralo PRVORAZREDNIM SKANDALOM, a ponegdje i miješanjem u rad pravosuđa, a time i krivičnim djelom koje je mnogo teže i neprihvatljivije upravo iz razloga što se vrši od strane NOSILACA IZVRŠNE I ZAKONODAVNE VLASTI! 

Čak i u totalitarnim režimima se stvara, makar, privid nezavisnosti i profesionalnosti sudske vlasti, te prestaje svaka diskusija od strane nosilaca izvršne i zakonodavne vlasti kad sudovi i tužilaštva poduzmu prve procesne radnje. Ali kod nas, jedan arhitekta, uz masu tehnologa, žurnalista, građevinaca, ljekara, vojnih lica, ekonomista već su “presudili” slučaj!? 

Na kraju, ako se jedan narod zaista doveo u poziciju da njegova “stabilnost” i stabilnost njegove države zavisi od JEDNOG (bilo kojeg!) čovjeka onda se taj narod, sve sa državom, može nadati samo daljem propadanju, a možda i svom nestanku! Kako je krenulo, haman će i federalne vlasti ubrzo tražiti referendum o ukidanju Suda i Tužilaštva BiH. Zaigrali se države oni, koji čak i kod naroda na ispod-prosječnom civilizacijskom nivou, ne bi mogli voditi ni pekaru…

Nema komentara:

Objavi komentar