srijeda, 30. prosinca 2015.

Okončana istraga u predmetu ‘Meso’: Evo koliko su ‘bezobrazno’ utajili i oprali Lijanović i ostali

Tužitelj iz Odsjeka za gospodarski kriminal podigao je optužnicu u predmetu kodnog naziva Meso protiv ukupno 16 osoba i preduzeća,a među kojima su i vlasnici poduzeća Lijanovići- piše Oslobođenje.



– Ovo je jedna od najopsežnijih optužnica za porezne utaje u postdejtonskoj BiH, a biće zatraženo oduzimanje potupravne imovinske koristi, naveli su iz Tužiteljstva BiH.



Inače, optužnica je podignuta protiv Jerka Ivankovića-Lijanovića (1969),Slave Ivankovića-Lijanovića (1957), Joze Ivankovića-Lijanovića(1962), Milorada Bahilja, zvanog Baja (1953), Joze Sliškovića, zvanogŠušić (1956), Željka Mikulića (1959), Draženka Kvesića, zvanog Dražen(1968), Mirjane Šakote (1958), Mirka Galića (1954), Miroslava Čolaka,zvanog Miro (1941), Stipe Ivankovića, zvanog Lijan (1933), te firmi Lijanovići d.o.o. Široki Brijeg, Mi-Mo d.o.o. Mostar, Farmer d.o.o. Široki Brijeg, Farmko d.o.o Široki Brijeg i Optimum d.o.o. Široki Brijeg.



Modus nezakonitog poslovanja

– Optuženi se terete da su od 2007. do 2012. godine djelujući kao povezana skupina fizičkih osoba i pravnih osoba (poduzeća), počinili porezne utaje i neplaćanje poreza, tako što su stalnim osnivanjem novih poduzeća, sa minimalnim osnivačkim kapitalom, često od samo 2.000 KM, na ta poduzeća prenosili sirovine, proizvode i opremu i nastavljali poslovanje. Potom su stečene višemilionske porezne dugove ostavljali na ranijim poduzećima. Na ovaj način, koji je nekoliko godina predstavljao modus nezakonitog poslovanja u svrhu utaje poreza, optuženi su počinili porezne utaje, neplaćanje poreza i pranje novca, kojima su stekli  nezakonitu imovinsku korist u iznosu od oko 13,5 miliona KM, za koliko su oštetili BiH, odnosno sve građane, stoji u saopćenju državnog Tužilaštva.

S obzirom da će se u predmetu tražiti oduzimanje nezakonite imovinske koristi u cijelom iznosu i njeno vraćanje državi BiH, postupajući tužitelj će, nakon provedene financijske istrage, zatražiti da se optuženima onemogući raspolaganje nepokretnom i pokretnom imovinom, kako bi se na kraju sudskog postupka, osigurala mogućnost naplate u korist države.

– Ovaj predmet, jedan je od najopsežnijih u povijesti Odsjeka za gospodarski kriminal, na kojem je tužitelj Ismet Šuškić, koji je šef ovog Odsjeka, radio duži vremenski period sa svojim saradnicima, istražiteljima i policijskim ekspertima za financijski kriminal iz SIPA. Tužiteljstvo BiH će krivnju i odgovornost optuženih dokazivati pozivanjem oko 40 svjedoka i stručnih vještaka, a uz optužnicu je priložen obiman dokazni materijal sa više od 1.000 materijalnih dokaza. Optužnica će biti proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje, istakli su iz Tužiteljstva BiH.



Dodjela podsticaja

Prošle sedmice sudija za prethodno saslušanje Kantonalnog suda Tuzla potvrdio je optužnicu Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona protiv Jerka Ivankovića Lijanovića (46), Suada Čamdžića (42), Merseda Šerifovića (43) i Stipe Šakića (50).

U tom predmetu oni se terete da su u udruženju koje je organizirao Lijanović počinili krivična djela udruživanje radi činjenja krivičnih djela te zloupotreba položaja i ovlašćenja, a vezano za nezakonitosti prilikom dodjele podsticaja poljoprivrednicima na području TK i FBiH u periodu od 2011. do kraja 2014. godine.

Nema komentara:

Objavi komentar