SOS, cekamo potop. Tokom proteklih turbulentnih godina na tuzlanskoj političkoj sceni, sve su stranke, koje su imale svoje zastupnike u Skupštini TK, učestvovale u vlasti.
Ulaskom SBB-a u parlamentarnu većinu u Tuzlanskom kantonu i rekonstrukcijom Vlade, broj ministara koji su u protekle četiri i po godine sjedili ili još uvijek sjede u kantonalnoj Vladi, porastao je na čak 59.
Ovaj broj ministara, rezultat je brojnih rekonstrukcija Vlade, prošlogodišnjih protesta, te stalne borbe za vlast i direktorske pozicije. Neki zastupnici, ali i ministri, u protekle četiri godine mijenjali su stranačke dresove, dok su neki zastupnici i samostalno djelovali.
Tokom proteklih turbulentnih godina na tuzlanskoj političkoj sceni, sve su stranke, koje su imale svoje zastupnike u Skupštini TK, učestvovale u vlasti, te imale svoje ministre u Vladi. S obzirom da sastav jedne Vlade broji 12 ministara i premijera, u normalnim okolnostima, od februara 2011. godine do danas, trebala su biti imenovana dva saziva Vlade, sa ukupno 24 ministra. No, to se nije desilo.
Pucanje crveno – zelene koalicije
Sve je počelo u drugom mjesecu 2011. godine formiranjem takozvane crveno-zelene koalicije. Tada su SDP (13) i SDA (10) sa ukupno 23 zastupnika formirale čvrstu većinu u Skupštini, a na čelo Vlade je došao SDP-ovac Sead Čaušević. Iako je Čaušević tada kazao da se radi o najboljoj Vladi, nakon naredbe iz Sarajeva, 4. juna 2012. godine SDP je prekinuo koaliciju sa SDA.
Uslijedila je prva rekonstrukcija i formiranje većine sa SBB-om (4) i Boljitkom (2), a s obzirom da je ova koalicija bila klimava, SDP se pojačao i sa dva zastupnika BPS-a.
Tada su nastali problemi u SBB-u, a ovu stranku su napustila trojica zastupnika. Problemi su potresali i SDP, a ovu stranku je napustio zastupnik Zoran Jovanović. SDA, tada najveća opoziciona stranka je iskoristila ovu situaciju, te u martu 2013. godine formirala većinu koju su još činili SBiH (3), BPS (2), Boljitak (2), HDZ (1) i tri samostalna zastupnika. Potom su nastali brojni problemi, kasnilo je usvajanje budžeta, jer SDP-ova Vlada, iako nije imala većinu u Skupštini, nije željela podnijeti ostavku. SDA nije uspjela formirati vlast, a SDP je 29. maja ponovo okupio većinu i sa novim strankama ponovo formirao vlast. SDP je tada žrtvovao nekoliko svojih ministara, a njihov koalicioni partner BPS je, sa dva zastupnika u Skupštini, dobio čak četiri ministarstva. S njima u vlasti su još bili SBiH, Boljitak i HDZ. Ni ova koalicija nije dugo trajala.
Nakon pet mjeseci, došlo je do problema u BPS-u, kada je skoro kompletna infrastruktura ove stranke u TK prešla u Stranku za BiH, uključujući i tri ministra u Vladi, jednog zastupnika i 11 vijećnika. Tada je SDP iz vlasti izbacio BPS i Boljitak, te formirao novu većinu sa SBiH (4), HDZ (1) i zastupnikom Zoranom Jovanovićem.
Ovo je bila i posljednja rekonstrukcija Vlade prije masovnih protesta u februaru, kada je SDP-ova Vlada, praktično otjerana. Uslijedilo je formiranje takozvane ekspertne Vlade, u kojoj su sve konce povlačile dvije najjače stranke – SDA i SDP. Tada je imenovana potpuno nova Vlada, predvođena profesorom Bahrijom Umihanićem.
Posljednja rekonstrukcija
Nakon izbora 2014. godine, pobjednička stranka, SDA (14), formirala je vlast sa DF-om (4), BPS-om (2) i Boljitkom (2), a na čelu kantonalne Vlade je došao Bego Gutić. No, već u prvim mjesecima, bilo je jasno da ova parlamentarna većina neće funkcionirati. Nakon nekoliko mjeseci, umjesto DF-a, u vlast je ušla Stranka za BiH.
Posljednja rekonstrukcija nije bila neophodna, ali je urađena nakon dogovora stranačkih centrala SDA i SBB-a. Tako je u Tuzlanskom kantonu SBB dobio po jedno ministarstvo od BPS-a, Boljitka i SBiH-a, stranaka koje su do sada imale po dva ministarstva u kantonalnoj Vladi. SDA (14) ima većinu i sa SBB-om (5), ali i odvojeno i sa BPS-om (2), Boljitkom (2) i SBiH-om (2).
Posljednja rekonstrukcija nije bila neophodna, ali je urađena nakon dogovora stranačkih centrala SDA i SBB-a. Tako je u Tuzlanskom kantonu SBB dobio po jedno ministarstvo od BPS-a, Boljitka i SBiH-a, stranaka koje su do sada imale po dva ministarstva u kantonalnoj Vladi. SDA (14) ima većinu i sa SBB-om (5), ali i odvojeno i sa BPS-om (2), Boljitkom (2) i SBiH-om (2).
Sjećate li se Emira, Bože i Jovana?
U protekle više od četiri i po godine kroz kantonalnu Vladu su prošli ministri čijih se imena teško sjećaju i u Tuzli. Neki od ministara, kao što su Sead Hasić i uhapšeni Edin Ajanović, do sada su bili ministri dva puta, u dva različita ministarstva.
Aktuelni premijer Gutić je bio i ministar MUP-a, a pored njega, u ovom ministarstvu su sjedili i Amir Husić, Zoran Teofilović, Midhat Dobrnjić, Alen Gadžo, dok su za finansije u proteklim godinama bili zaduženi Mlađan Lazić, Alisa Bijedić i Miralem Nuhanović. O boračkim pitanjima su brinuli Asim Aljić, Zijad Mahmutović, Ibrahim Salihović, Zudin Mahmutović, a o pravosuđu Alen Taletović, Ivana Veselčić i Jovan Stojanović.
Ministri zdravstva su bili Nada Pavlović Čalić, Nermina Hadžigrahić, Alen Kamerić i Elvis Bektić, a industrije Željko Knežiček, Zvonimir Iveljić, Mulaga Fejzić. Imšir Škahić, Edin Ajanović, Sead Hasić i Samid Šarac su bili ministri poljoprivrede, dok su Sead Hasić, Samir Ništović, Emir Hujdurović i Admir Huskanović bili zaduženi za socijalnu politiku. Ministri obrazovanja su bili Nađa Avdibašić Vukadinović, Adem Šehidić, Mirsad Kunić, Mirsada Begović i Izet Jagodić, a saobraćaja Aziz Čačković, Senaid Hadžić, Mustafa Isabegović i Edin Ajanović.
O razvoju i poduzetnišvu brigu su vodili Dijana Bilanović, Petar Simić, Jelena Ilić i Mirela Đaković, dok su za prostorno uređenje bili zaduženi Senija Bubić, Mirsad Hadžiselimović, Božo Antunović i Zvjezdan Karadžin. Ovo su ministri prije aktuelnog saziva.
Nema komentara:
Objavi komentar