Kasipović je rekao da su neki mediji prenijeli da je to skupštinska odluka o referedumu, te izračunali i datum referenduma, što nije tačno, jer odluka Vijeća Ustavnog suda RS-a ne opredjeljuje datum održavanja referenduma.
Tek kada bude objavljena odluka Narodne skupštine RS-a počinje da teče rok za održavanje referenduma o raspisivanju referenduma u RS-u o radu Suda i Tužilaštva BiH.
Kasipović je i danas ponovio tvrdnju da su referendum u RS-u i strukturalni dijalog o pravosuđu u BiH dva odvojena procesa.
Dodao je da RS i Ministarstvo pravde značajno participiraju u unapređenju pravosudnog sistema u BiH.
Najavio je i da će resorno entitetsko ministarstvo i dalje argumentirati pristup RS-a kada je u pitanju rad Suda BiH, posebno u pogledu proširenja nadležnosti.
Cvijanović: Želimo čuti glas naroda
Predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović tvrdi da se na referendumu u RS-u o pravosuđu Bosne i Hercegovine želi čuti glas naroda te da se dođe do jedne političke činjenice koja je rezultat tog referenduma
Cvijanović kaže da je, nakon toga na raspolaganju šest mjeseci da se definiše odgovarajući akt koji će pratiti referendum.
U „Službenom glasniku RS" jučer je objavljena odluka Vijeća za zaštitu vitalnog interesa pri Ustavnom sudu RS-a, kojom je utvrđeno da odlukom o raspisivanju referenduma o radu pravosuđa BiH koju je donijela Narodna skupština RS-a, 15. jula, nije povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda.
Sada se čeka da se u „Službenom glasniku RS“ objavi i odluka Narodne skupštine RS-a o raspisivanju referenduma u RS-u, a tek od tada počinje da teče rok za održavanje referenduma koji bi trebalo da bude održan prve nedjelje, nakon isteka 50 dana od dana stupanja na snagu odluke o njegovom raspisivanju.
Cvijanović je danas, komentarišući moguću apelaciju Ustavnom sudu BiH protiv odluke o referendumu, rekla da „to nije suština oko referenduma“.
“Referendum pokazuje da ponovo o mnogim važnim temama nemamo jedinstven stav u BiH. Nismo ni očekivali nekakvu drugu reakciju osim otpora kada su u pitanju bošnjačke političke stranke i kada je u pitanju međunarodni faktor koji ovdje uporno brani poziciju visokog predstavnika, iako znaju da sve ono što se dešavalo u zadnjih 20 godina veoma upitno s aspekta donošenja i nametaja određenih odluka i pravljenja jednog ambijenta koji je „osakatio“ BiH, a ne unaprijedio”, ustvrdila je Cvijanović u izjavi medijima.
Referendumsko pitanje u RS-u, ako se referendum i održi, trebalo bi da glasi "Da li podržavate neustavno i neovlašćeno nametanje zakona od visokih predstavnika međunarodne zajednice u BiH, posebno nametnute zakone o Sudu i Tužilaštvu BiH i primjenu njihovih odluka na teritoriji RS-a?"
Nema komentara:
Objavi komentar