Mljekari iz BiH: Hrvatska nas želi uništiti, blokirat ćemo granicu za sve njihove proizvode (FOTO)
"Hrvatska država i hrvatske mljekare namjerno ruše cijene i mlijeka koje izvoze na tržište BiH i mlijeka koje otkupljuju od naših seljaka, a sve kako bi uništile naše mljekare, našu proizvodnju i naše seljake", tvrdi u izjavi za Faktor.ba Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara u RS-u.
Ovo je udruženje ranije već radilo analize cijena istog mlijeka i mliječnih proizvoda u hrvatskim trgovinama i istih tih proizvoda u trgovinama u našoj zemlji, prema kojima su neki proizvodi i do 50 posto jeftiniji u BiH.
Isto tvrdi i Mehmed Nikšić, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka u FBiH, koji u izjavi zaFaktor.ba kaže da već godinama ukazuju na ovakve probleme i da je nemoguće da hrvatsko mlijeko bude jeftinije u BiH, te naglašava da je to pogubno za naše proizvođače.
– EU se odnosi prema našoj zemlji onako kako to zaslužuju naši političari. Ne samo u ovom, nego na brojnim primjerima vidimo da će se oni nastaviti tako ponašati sve dok njihovi proizvodi bez ikakvih obaveza ulaze u BiH. Mi sami sebe ne cijenimo, kako da nas onda cijene drugi – kaže Nikšić.
On dodaje da ga cijela situacija u vezi sa zabranom izvoza mlijeka nije nimalo iznenadila i da je očekivao nešto tako ili od Hrvatske ili od Slovenije, koja također izvozi ogromne količine mlijeka u mliječnih proizvoda, ali i drugih prehrambenih proizvoda u BiH. Nikšić kaže da Hrvatska u vlasti u BiH ima “svoje” političare koji rade za nju.
“Blokirat ćemo svu hrvatsku robu”
Poljoprivredni proizvođači u BiH složni su u mišljenju da se radi o dampingu pa i o dvostrukim standardima kvaliteta.
– Osim što je hrvatsko mlijeko ovdje jeftinije, ono je, usto, i slabijeg kvaliteta. U BiH se prodaju “ista” mlijeka, koja imaju lošiji kvalitet i tako se, između ostalog, postiže i niža cijena – tvrde bh. mljekari koji kao krajnji cilj ovome vide uništavanje domaće proizvodnje.
Usorac kaže kako su sigurni da je Hrvatska, u koju su se jučer trebale isporučiti prve količine bh. mlijeka, podnijela zahtjev EU za zabranu izvoza.
– Već smo poslali dopis Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, uz konsultacije sa svim proizvođačima iz BiH. Ako se taj zahtjev Hrvatske ne povuče u roku od pet dana, mi ćemo na graničnim prijelazima blokirati svu hrvatsku robu koja ulazi u BiH, ne samo mlijeko. Ma neće moći ući nijedan hrvatski zvaničnik – najavio je Usorac i dodao da će tražiti i od naših vlasti zabranu uvoza hrvatskog mlijeka i mliječnih proizvoda iz Hrvatske.
Poljoprivredni proizvođači u BiH tvrde da je, osim uništenja bh. proizvodnje, razlog zašto je Hrvatska blokirala bh. izvoz i taj što su bh. proizvodi kvalitetniji od hrvatskih, da su prepoznatljivi na hrvatskom tržištu.
– Prije ulaska Hrvatske u EU izvozili smo 50.000 litara mlijeka dnevno. Oni se plaše naše robe i administrativnim zabranama štite svoju proizvodnju. Našu proizvodnju ne štiti niko – navodi Usorac.
Njegov kolega iz Federacije BiH kaže da će podržati takve proteste i blokade.
– Planiramo sastanak svih poljoprivrednih proizvođača u FBiH. Koordinirat ćemo se s proizvođačima u RS-u. Stat ćemo na granice i spriječiti uvoz iz Hrvatske – najavio je i Mehmed Nikšić.
Bh. političari rade za Hrvatsku
Da ima nešto u priči o dampingu govore i službeni podaci Vanjskotrgovinske komore BiH prema kojima je najveći izvoznik mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH Njemačka, a na drugome mjestu Hrvatska. Njemačka unazad nekoliko godina izveze u prosjeku oko 45 miliona maraka takvih proizvoda, a Hrvatska oko nekoliko miliona maraka manje.
Međutim, iz Hrvatske se istodobno uveze nekad i gotovo dva puta veća količina takvih proizvoda. Dok se iz Njemačke ne uvoze velike količine mlijeka, i radi se uglavnom od proizvodima od mlijeka kao što su sir, razni namazi, pudinzi, a u slučaju uvoza iz Hrvatske radi se većinom o mlijeku i jogurtu.
Usorac tvrdi i da hrvatske mljekare koje imaju pogone u BiH, kao i prodajni centri, planski skidaju otkupne cijene mlijeka od naših mljekara.
– Time, s druge strane, uništavaju domaću proizvodnju i izvlače novac iz BiH. S pričom o zabrani izvoza idemo i u razgovore s tim mljekarama i trgovcima koji su došli sa strane. Na rubu smo strpljenja i ovako više ne može – naglasio je Usorac.
Mehmed Nikšić kaže da dampinške cijene nemamo samo iz Hrvatske već i iz Slovenije, Srbije, ali i drugih zemalja.
– Mi godinama o tome pričamo. To nije ništa novo. Mlijeko u Ljubljani, Zagrebu ili Beogradu skuplje je nego u Sarajevu. Istovremeno, u našim vladama i parlamentima sjede ljudi koji štite više te države nego svoju. Obojili su nas u tri nacionalne boje i uništavaju nas – tvrdi Nikšić.
Iz Vanjskotrgovinske komore BiH navode kako se jeftinije uvozno mlijeko može povezati s dampingom, ali i da treba imati na umu da tamošnji proizvođači imaju značajno veće poljoprivredne poticaje, ali i subvencije za izvoz.
Nema poticaja, ima poplava i suše
Što se tiče pomoći naših vlasti kroz poticaje i kredite, tu je nezadovoljstvo poljoprivrednika konstantno. Usorac kaže da su dobili poticaje samo za prva dva mjeseca ove godine i da bi danas-sutra trebali dobiti poticaje za mart.
– Politika resornog ministarstva, odnosno Vlade RS-a jeste da svaka dva mjeseca isplate tri premije. Do nove godine tako bismo imali neki “normalan” dug od tri premije. Za ova četiri mjeseca, ako ne računamo august, duguju nam oko osam miliona maraka – naveo je Usorac, koji ističe da kapital za poljoprivredu u RS-u praktično ne postoji. Malo koja banka želi raditi s poljoprivrednicima, a i one koje posluju plasiraju kredite pod visokim kamatama koje nigdje nisu ispod deset posto, a zauzvrat se sve stavlja pod hipoteku. Što se tiče poticaja za mlijeko u Federaciji BiH, stalo se na isplati poticaja za juni prošle godine.
– Koliko su nam dužni ne znaju više ni u Ministarstvu poljoprivrede. Bilo je nekih “preskočenih” isplata: za oktobar, pa onda neka za decembar… Nije riječ samo o tih 25 miliona maraka za prošlu godinu. Imamo tu i kapitalna ulaganja od kojih ne možemo odustati. Tražili smo od Vlade FBiH da se zaduži i da nam do nove godine isplati dugovanja koja premašuju 65 miliona maraka – kaže Nikšić.
Poljoprivrednici u oba bh. entiteta nisu sigurni kako dalje. Nakon poplava prošle godine, ove godine imaju sušu u kojoj je, po njihovoj procjeni, uništeno najmanje i do 60 posto onoga što su posijali, a uništenje matičnih stada stoke procjenjuju na 20 do 30 posto.
Nema komentara:
Objavi komentar