srijeda, 26. listopada 2016.

ŠTA SE DEŠAVA U AGROKOMERCU: DIREKTOR PRODAJE IMOVINU KOMPANIJE BEZ SAGLASNOSTI NADZORNOG ODBORA?

Bivši kladuški prehrambeni gigant Agrokomerc nekada je zapošljavao oko 13.000 radnika. Sada ih ima oko 250, i dugove koji praleze 120 miliona KM.

Jedan od radnika Agrokomerca, koji sa 30-ak kolega već danima štrajkuje u krugu kompanije objašnjava za Patriju da im iz Nadzornog odbora Agrokomerca uvijek iznova obećavaju da imaju program kako kompaniju vratiti na tržište, i riješiti probleme dugova i radnika, ali taj program nikada nije zaživio. Od rata u BiH prošlo je više od 20 godina, mnoge firme su obnovljene, ali radnici Agrokomerca još uvijek ne mogu na posao, ali ni u penziju.
Ovaj radnik, kao i njegove kolege imaju sve manje nade.
Bivše radnike Agrokomerca najviše pogađa prodaja imovine kompanije za male pare, iako su je oni stvarali godinama. Tvrde kako je do njih došla informacija da je direktor Agrokomerca Ermin Mujić nedavno prodao jednu Agrokomercovu nekretninu za 500.000 KM, iako je prodaja ranije bila dogovorena sa lokalnim vlastima iz Općine Bužim, i to za milion KM. Dakle za 50 posto veću cijenu. Od tog novca dio radnika trebao je biti spremljen u penziju. Sada radnici nemaju ni nekretninu ali ne mogu ni u penziju. A ne znaju ni kome je nekretnina prodata.
Iz Općine Bužim potvrdili su ovu informaciju za Patriju. Jedan od saradnika bivšeg načelnika Bužima Agana Bunića objašnjava da je Općina trebala kupiti nekretninu od Agrokomerca, koja se nalazi u naselju Varoška rijeka. Cijeli proces bio je doveden skoro do kraja, a onda su stvari krenule drugim tokom.
- U aktivnosti oko preuzimanja Agrokomercove hale su uz općinske vlasti od početka bili uključeni i predstavnici Vlade FBiH, ljudi iz federalnog ministarstva poljoprivrede i predstavnici Poreske uprave FBiH. Procjenjeno je da nekretnina vrijedi oko milion KM, i toliko je Općina trebala uzeti kredita i platiti Agrokomercu. I Poreska uprava FBiH složila se da Agrokomerc ovu nekretninu proda Općini. Novac od prodaje trebao je biti uplaćen u PIO/MIO FBiH, kako bi se dio Agrokomercovih radnika penzionisao. Tada je nastao problem jer bivši načelnik Bunić nije mogao odmah dobiti saglasnost općinskog Vijeća za kredit kod banke. Godinu dana kasnije Bunić je obezbjedio većinu u Vijeću, ali direktor Agrokomerca Mujić već je bio prodao nekretninu nekom privatno licu i to za 50 posto nižu cijenu od one koju smo mi dogovorili – kaže ovaj sagovornik.
- Čak da je nekretnina prodana za cijenu koja je ranije bila dogovorena, dakle za milion KM, pa čak i po skupljoj cijeni, prodaja koju je direktor sklopio opet je nezakonita jer smo u međuvremenu dobili informaciju da direktor Mujić nije imao saglasnost Nadzornog odbora za tu prodaju – kaže ovaj sagovornik. Dodaje da Općina neće odustati od ove nekretnine jer je planiraju koristiti za potrebe cijelog društva.
Radnici kažu da svaki put na upit direktoru za malverzacije oko imovine preduzeća dobiju isti odgovor - sve se radi po zakonu i u dugovoru sa Vladom FBiH.
Vlasnik Agrokomerca je Vlada FBiH. Ni iz Vlade ne daju objašnjenje zbog čega odbijaju sanirati probleme u kompaniji ili barem zaustaviti dalju pljačku. Na upit Patrije o poslovanju Agrokomerca i transparentnosti prodaje dijelova ovog industrijskog kompleksa iz Vlade kratko odgovaraju  – sve se radi po zakonu.
Ipak, da slučaj oko prodaje Agrokomercove nekretnine u Bužimu baš i nije po zakonu govori to što je cijeli 'slučaj Bužim'  završio na Kantonalnom tužilaštvu u Bihaću.  
Radnici špekulišu da je direktor Ermin Mujić potpisao i više drugih ugovora bez saglasnosti Nadzornog odbora, što je također protivzakonito. I to će dokazivati na sudu.
Članovi Nadzornog odbora, koje su kontaktirali novinari Patrije nisu željeli potvrditi ali ni demantirati ovu informaciju. U Agrokomercu su svi zatvoreni kao konzerva. To je naročito izraženo posljednjih dana, nakon što je na Lokalnim izboirma za načelnika Kladuše pobijedio ratni zločinac Fikret Abdić, bivši direktor Agrokomerca.
Malverzacije sa razvojnom bankom FBiH
Početkom godine pokušana je još jedna krupna pravara sa Agrokomercovom imovinom. Prehrambenu industriju Agrokomerca vrijednu oko 25 miliona KM Općinski sud u Velikoj Kladuši prodao je Razvojnoj banci FBiH za samo 2,2 miliona KM.
U ovoj sumnjivoj transakciji učestovali su sarajevski biznismeni Nihad Imamović i Mustafa Gadžo, te Razvojna banka FBiH. Spominje se i federalni premijer Fadil Novalić i njegov savjetnik Suvad Osmanagić.
Imamović je za 12 miliona KM kupio, ali ubrzo zbog navodnih prijetnji odustao od Prehrambene industrije Agrokomerca. Od kupnje je naprasno odustao  i Mustafa Gadžo kao drugi najbolji ponuđač za ovu nekretninu, pa je, pravom preče kupnje Razvojna banka kao najbolji treći ponuđač dobila za 2,2 miliona KM jednu od najvrijednih dijelova Agrokomerca. Radnici sumnjaju da je sva ova priča bila unaprijed dogovorena. Srećom po njih nekoliko mjeseci kasnije Kantonalni sud u Bihaću poništio je ovu prodaju, jer su otkrivene krupne nepravilnosti u cijelom precesu! Sumnje radnika su se obistinile.
Novinari su otkrili i to da je dio bivših i sadašnjih visokopozicioniranih funkcionera SDA uzeo kod Bobar banke višemilionski kredit za privatnu firmu, a kao garant banci su protivzakonito založili imovinu Agrokomerca.
Tu su i druge malverzacije oko imovine Agrokomerca, koja se u ovom trenutku procjenjuje na oko 170 miliona KM. Nastavi li se pljačkati, vrijednost imovine ovog bivšeg giganta će još više padati.
Savjetnik premijera Fadila Novalića, kontroverzni Suvad Osmanagić i direktor BBI Banke Amer Bukvića posljednjih mjeseci po Velikoj Kladuši vodaju navodne arapske investitore koji su, tvrde, zainteresirani za Agrokomerc. Ekonomisti upozoravaju da je ipak mala vjerovatnoća da bi Arapi u Velikoj Kladuši mogli pokrenuti proizvodnju čak i da kupe Agrokomerc. Sve se glasnije govori da njih zanima stotine hektara Agrokomercovog plodnog zemljišta, na kojem bi gradili elitna naselja. To krajini ne bi donijelo prosperitet.
Krajišnicima je propala i nada u federalnog ministra poljoprivrede Šemsudina Dedića. On je iz Krajine. Računali su na njegovu pomoć. Agrokomerc je čak bio dospio na famozni spisak firmi za koje je Vlada tvrdila da će ih sanirati, ali ni dvije godine nakon uspostave Vlade to se nije desilo. Poljoprivrednici iz Krajine sada traže smjenu ministra Dedića.
- Pomalo počinjemo gubiti nadu da će ovo više ikada biti bogat kraj - kaže ogorčeni radnik.
   Zašto Mujić nije smijenjen?
U dokumentima koji su dostupni na internetu može se vidjeti da Nadzorni odbor nije usvojio finansijski kao ni završni izvještaj Agrokomerca za 2015. godinu. Direktor Agrokomerca Ermin Mujić je trebao biti smijenjen samo zbog ove činjenice, ali to se nije desilo do danas. Vlada nije dala objašnjenje za ovaj presedan. Zakon o privrednim društima jasno kaže da ukoliko Nadzorni odbor ili Upravni odbor ne usvoji finansijski ili završni izvještaj kompanije, Uprava mora biti smjenjena.

Nema komentara:

Objavi komentar