Sir Geoffrey Nice, bivši tužilac Haškog tribunala, danas je posjetio Muzej zločina protiv čovječnosti i genocida u Sarajevu. Nakon što je obišao muzej i upoznao se s njegovom postavkom, istakao je njegov značaj za otkrivanje istine o ratnim dešavanjima u BiH te izrazio nadu da će vremenom on pomoći boljem funkcionisanju države.
"Ovaj muzej je jako posebna inicijativa koja je došla više od 20 godina nakon rata u BiH. Ne poznajem toliko dobro materiju, izuzev što sam radio na procesuiranju. Jako mi je drago što se materijal Međunarodnog suda za ratne zločine u Hagu nalazi u ovom muzeju. Iako je materijal veoma uznemirujući, drago mi je što je u muzeju i što se ljudi mogu upoznati s onim što se dešavalo. Od dana kada sam napustio Haški tribunal 2006. godine, bilo mi je jasno da mnogo materijala koji se koristio u procesima i koji je uznemirujući zapravo nije kompletan. Razumijem da postoje mnoge stvari koje se u BiH nakon konflikta nisu desile, a trebale su, ali me raduje da u ova muzej svjedoči o periodu rata. Međutim, doći će vrijeme da se sve što se dogodilo u konfliktu prikaže i izađe na vidjelo", kazao je Nice za Anadolu Agency (AA) i dodao:
"Materijal je još uvijek nekompletan i BiH to osjeti i zna da nije kompletiran. Jasno je da je materijal iz 2007. godine, koji se koristio u dokazivanju genocida u BiH nekompletan i da treba napraviti njegovu reviziju zbog učešća Srbije. Dosta materijala je, ipak, kompletiran što se tiče genocida u Srebrenici i raduje me što se on nalazi u muzejima poput ovog. Razumijem situaciju u BiH, koja je nastala poslije 1995. godine i Ustav kakav je sada, prema kojem je sve podijeljeno na tri dijela. Međutim, nadam se da će ovakvi muzeji i njegovi materijali pomoći u poboljšanu unutrašnje strukture BiH. Svjestan sam da je za jako kratak period Međunarodni krivični sud u Hagu uradio jako dobar posao, što je vidljivo i u ovom muzeju. Nadam se da će ovaj muzej imati još više dokumentacije i materijala o tome šta se zaista dogodilo u BiH."
Sir Nice je u posjeti Sarajevu povodom promocije knjige "Krivični proces protiv Slobodana Miloševića: nezavršeno suđenje", autorice dr. Nevenke Tromp, koja će se održati u Sarajevu 19. septembra.
Muzej zločina protiv čovječnosti i genocida obiluje bogatom arhivskom građom i nudi multidisciplinarni pristup upoznavanju i istraživanju događaja na prostoru BiH u periodu 1992. - 1995. godine.
U njegovom sastavu su arhiv i izložba Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), kao i prostori koji govore o zločinima protiv čovječnosti, logorima, zločinima počinjenim nad djecom, masovnim grobnicama, genocidu u Srebrenici, te video izjave i svjedočenja žrtava, kao i projekcije filmova - "Rat u Bosni i Hercegovini", "Gradovi pod opsadom", "Njihovim očima (Svjedoci pravde)", "Kraj nekažnjivosti - Seksualno nasilje pred Tribunalom", "Zločin pred Tribunalom (Prijedor, srednja Bosna, Višegrad) i "Dubrovnik i zločin nad kulturnom baštinom".
Svi sadržaji dostupni su za posjetioce na bosanskom, engleskom i turskom jeziku.
Na samom ulazu u Muzej nalaze se najpotresnije fotografije nastale prilikom ekshumacija u masovnim grobnicama na području Bosne i Hercegovine, kao i osmrtnica 75-godišnjeg Ševala Tabakovića koji je ubijen u Višegradu 1992. godine.
Ono što je posebna osobenost vezana za rahmetli Tabakovića jeste da je 1942. godine, tada kao 25-godišnjak zarobljen od četnika u Višegradu, doveden na most Mehmed-paše Sokolovića, prerezan mu vrat i bačen u Drinu, ali je uspio isplivati i preživjeti. Isti scenarij Tabakoviću se desio pet decenija kasnije, samo što su ga ovaj puta vezali i bacili u Drinu. Drugi put nije preživio. Njegovo tijelo pronađeno je u jezeru Perućac.
Muzej zločina protiv čovječnosti i genocida 1992.-1995. nalazi se na adresi Ferhadija 17, a radno vrijeme je svakim danom od 9 do 22 sata.
Nema komentara:
Objavi komentar