Vijeće za implementaciju mira sastat će se u utorak, 23. avgusta, i odrediti se prema referendumu u Republici Srpskoj koji je zakazan za 25. septembar. Upućeni tvrde da međunarodna zajednica ne pridaje osobit značaj ovom referendumu zbog rasprostranjenog uvjerenja da njegov ishod ne može polučiti nikakve pravne posljedice i zbog toga najvjerovatnije neće donositi nikakve restriktivne mjere.
Presuda Ustavnog suda BiH o spornom obilježavanju dana Republike Srpske, ostaje na snazi i nakon referenduma, a vladajuća garnitura u RS-u već se obavezala da će korigirati entitetski zakon o praznicima i uskladiti ga s presudom Ustavnog suda BiH. Ta obaveza ostaje na snazi bez obzira bilo referenduma ili ne, i bez obzira na ishod glasanja 25. septembra.
Međunarodnu zajednicu više od referenduma zabrinjava zapaljiva atmosfera stvorena u društvu koja će sasvim izvjesno proizvesti vrlo negativne sigurnosne, političke, društvene, pa i ekonomske posljedice. Cijenu negativne atmosfere platit će cijela BiH, a osobito Republika Srpska koja se od ranije suočava s dramatičnim ekonomskim i demografskim deficitom.
Mada će referendum donijeti privremenu korist Miloradu Dodiku i njegovom SNSD-u jer će vjerovatno doprinijeti njihovom boljem izbornom rezultatu na lokalnim izborima, najveći gubitnik nakon referenduma bit će upravo Republika Srpska i njen predsjednik Milorad Dodik.
A, evo i zašto!
Već dulje vremena Dodik zagovara zatvaranje OHR-a i smanjeni utjecaj međunarodne zajednice u BiH. No, zaoštravanje političkih odnosa u BiH dodatno će učvrstiti odluku o ostanku OHR-a i većem angažmanu međunarodne zajednice u BiH kako stvari ne bi izmakle kontroli.
Također je izvjesno da će lider SNSD-a Milorad Dodik nakon referenduma zapasti u još dublju diplomatsku i političku izolaciju bez ikakvih šansi da svoj žalosni položaj popravi u doglednoj budućnosti.
Serijom bahatih izjava garniranih neprimjerenim uvredama izrečenim na račun nekih međunarodnih zvaničnika, Dodik se definitivno pozicionirao kao nepopravljivi politički huligan („uličar“ – kako ga je nedavno nazvao austrijski ambasador Martin Pammer) s kojim se niko ozbiljan neće sastati.
Na koncu, Dodik je isprovocirao usvajanje odluke kojom je međunarodnu supervizor za Distrikt Brčko Brucea G. Berton zabranio provođenje referenduma u Brčkom, čime je trajno eliminirana mogućnost da se Brčko nađe u sastavu Republike Srpske i osigura teritorijalni kontinuitet između istočnog i zapadnog dijela manjeg bh. entiteta. Nakon referenduma, Republika Srpska će ostati u BiH cijela, ali iz dva dijela, piše Slobodna Bosna.
Nema komentara:
Objavi komentar