četvrtak, 12. svibnja 2016.

Može li se vladu srušiti nasilnim prosvjedima?

Može li se vladu srušiti nasilnim prosvjedima?

Mnogi vjeruju da je vlast moguće srušiti nasilnim putem, a građani BiH to su i pokušali 2014. godine.
Tada su izašli na ulice Tuzle, Zenice, Mostara, Sarajeva, Brčkog, Bihača, Bijeljine, Livna i mnogih drugih gradova.
Sam povod za prosvjede bila je najava stečaja u četiri privatizirane tvornice u Tuzli ("Dita", "Polihem", "Poliochem" i Konjuh"). Zahtjevi radnika su bili da im se prije nego što se tvornice zatvore, isplate zarađene plaće. Zatvaranjem tvornica pogođeno bi bilo oko 10.000 radnika, od kojih većina nije primila plaću 54 mjeseca.
Nakon što je premijer Tuzlanskog kantona Sead Čaušević odbio razgovarati s radnicima, oko tisuću prosvjednika, sastavljenih od nezaposlenih građana i članova sindikata zatvorenih firmi je probivši kordon policije pokušalo provaliti u zgradu Vlade Tuzlanskog kantona. Prosvjednici su bacali kamenje, jaja i baklje na prozore zgrade i pri tom palili automobilske gume, blokirajući promet u središtu grada. Tokom dana radnicima su se pridružile i druge grupe nezadovoljnih, a oko 14 sati došlo je do žestokog sukoba policije i demonstranata ispred zgrade Vlade.
Dan kasnije, prosvjedi su se proširili i po drugim gradovima BiH, a trećeg dana prosvjeda, 10.000 prosvjednika probilo je policijski kordon i provalilo u zgradu Vlade Tuzlanskog kantona, koju su poslije i zapalili. 
Kasnije će biti zapaljena i zgrada predsjedništva BiH u Sarajevu.


Ali i zgrada Vlade u Mostaru.
Zbog prosvjeda je mnogo političara dalo svoje ostavke i građani su zadovoljni najavom novih izbora - prestali s prosvjedima.
I tu nastaje cijeli problem, na novim izborima građani su opet izabrali iste političare koji su ih predstavljali i prije prosvjeda, a stanje u državi nastavilo se pogoršavati - sustav se nije promijenio.
Samim time, iako su prosvjedi u BiH uspjeli prisiliti brojne političare na ostavke, njima se u biti nije ništa postiglo.
Upravo iz tog razloga apeliram na hrvatske građane da ne prihvate nasilje kao rješenje jer nasilje bez istodobnog buđenja svijesti neće donijeti promjene kakve očekujete.
Samo probuđeno društvo može tražiti pozitivne promjene, a te promjene se ne događaju na silu. Za njih je potrebno poznavati način na koji funkcionira financijski sustav.
Tek kada shvatite zašto smo toliko dužni i zašto se krediti u ukupnom zbroju ne mogu vratiti, možete se suprotstaviti stvarnom neprijatelju, a to nisu političari koje svakog dana gledate na televiziji, već pogrešna monetarna politika HNB-a zbog koje se i država i njeni građani nalaze u dužničkom ropstvu.
Ako to shvatite, bit će vam jasno i koja jedina stranka nudi rješenje za izlazak iz naoko bezizlazne situacije. te da je umjesto nasilnih prosvjeda puno jednostavnije izaći na izbore i zaokružiti ljude koji žele mijenjati sustav. Građani BiH su nasilno prosvjedovali, da bi kasnije dali svoj glas istim ljudima protiv kojih su se i pobunili.
Tu leži paradoks cijele situacije, ako imate znanje, možete se sustavu suprotstaviti na miran način, a ako nemate, čak i da silom ustanete ništa nećete postići jer se vlast na kraju opet bira na izborima, makar bila srušena na ulici.

Nema komentara:

Objavi komentar