srijeda, 6. siječnja 2016.

NAKON ŠTO MMF NEĆE DATI PARE BiH: Turska će spasiti Federaciju BiH… Pogledajte i kako…

Federacija je u teškoj financijskoj krizi i jedini spas za budžet je zaduženje kod komercijalnih banaka i veće rezanje troškova, zaključak je, koji su nakon sjednice Vlade koja je jučer održana u Mostaru iznijeli premijer FBiH Fadil Novalić i ministrica financija Jelka Milićević.
“Situacija je dosta teška. Aranžman s MMF-om je istekao prije dva dana. Nedostaje nam tih 200 miliona, kao i 54 miliona od Svjetske banke, a i 30 miliona iz predviđenog profita BH Telecoma”, kazao je premijer Novalić.
Navodi kako se sada sagledavaju mogućnosti zaduživanja kod komercijalnih banaka. “One nude niže kamatne stope od MMF-a, čak i dvostruko”, ustvrdio je Novalić, no nije želio precizirati o kojim se bankama radi.
“Zamolili smo jednu Vladu, jedne prijateljhske zemlje da svoje banke stavi na raspolaganje po preferencijalnom režimu. Oni su odgovorili da su upakirali za nas sredstva koja bi mogla biti amortizer tačno u visini kolika su sredstva MMF-a”, kazao je Novalić.
Iako on nije htio otkriti o kojoj zemlji se radi, od izvora bliskih SDA Dnevni list doznaje, kako je u pitanju Turska. Po tim informacijama predsjednik SDA i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, osobno se zauzeo i zatražio financijsku pomoć od turskih vlasti s kojim ima dobru suradnju, ukoliko propadne aranžman s MMF-om.
Premijer je kazao kako je na Vladi dogovoreno, da svako ministarstvo sagleda situaciju i predloži uštede.
“MMF i svjetske financijske institucije su naši partneri, ali mi za njih nismo ozbiljni partneri. Dinamika u budžetu će nam biti narušena i morat ćemo krenuti ka traženju alternativnih izvora financiranja”, kazala je federalna ministrica financija Jelka Milićević
Dodala je da će se u pregovore sa komercijalnim bankama krenuti u dva pravca.
“Jedan je kroz prodaju, odnosno potraživanje prema javnim poduzećima, koje bi otkupile komercijalne banke, a drugi dio su aranžmani s bankama, koji bi bili nadomjestak aranžmanu s MMF-om”, kazala je Milićević.
Pojašnjava kako Vlada ima trenutno potraživanja od javnih poduzeća u iznosu od, oko 200 miliona maraka te se bankama planira prodati 100 miliona tog duga, prenosi mostarski Dnevni list.
Ona kaže kako se Udruženje banka u BiH javilo Vladi i ponudilo pomoć, a po njenim riječima sve banke su zainteresirane za financiranje budžetskog deficita i javnih investicija.
Kada su u pitanju kamate, ona tvrdi kako je ta stopa povlaštena jer i oni imaju interes za plasiranje novca.
No, moguće je da će BiH u posljednji trenutak ipak zaključiti aranžman s MMF-om. Pregovore je zakočila Vlada RS-a koja se ne slaže s nekim reformama na kojima insistira MMF, ali iz Banjaluke stižu signali prema kojima postoji realna mogunost da premijerka Cvijanović popusti i prihvati uvjete MMF-a.

Nema komentara:

Objavi komentar