četvrtak, 7. siječnja 2016.

FOTO Skandalozan menadžerski ugovor: Direktoru JP ‘Spreča’ 50.000 KM otpremnine i ‘bijeli hljeb’ u slučaju otkaza!?

Visoke plaće i ostale naknade izabranih funkcionera Tuzlanskog kantona, u pojedinim slučajevima predstavljaju krajnje neprimjeren način krčmljenja budžetskih sredstava.


Među najvišim plaćama svrstava se i plaća Envera Ćosićkića, direktora Javnog preduzeća za vodoprivrednu djelatnost „Spreča“, koja u bruto iznosu doseže 4.272 konvertibilne marke.

Ćosićkićev menadžerski ugovor zaključen je 13. maja 2013. godine u vladi SDP-ovog premijera Seada Čauševića, a sam ugovor ima niz nelogičnih odredbi.

Najzanimljivija stavka je otpremnina koja mu se mora isplatit u slučaju otkaza, u visino od čak 50.000 maraka!

20160105_151507„Ako do smjene direktora dođe i pored toga što on pozitivno ostvaruje svoju funkciju, uključujući njegove rezultate rada i ukupan uspjeh društva, odnosno bonitet direktora kao menadžera, direktoru pripada pravo na otpremninu u iznosu od 50.000 maraka“, stoji u ugovoru koji je potpisao sam Ćosićkić, te predsjednik Nadzornog odbora Benko Fatušić.

Isti ugovor definiše i isplatu šest mjesečnih plata direktoru Ćosićkiću, ukoliko se nakon isteka mandata ponovo ne imenuje na ovu funkciju uz njegovu saglasnost ili se ne rasporedi na poslove koji odgovaraju njegovoj stručnoj spremi?!

20160105_151455Ova privilegija podsjeća na "Bijeli hljeb" zbog koje su zastupnici na državnom i ostalim nivoima vlasti izloženi kritici javnosti.

Direktor Ćosićkić sam je sebe ugovorom obavezao i na isplatu posebnih naknada za nabavku domaće i strane stručne literature neophodne za njegov rad, isplatu naknade za posjete stručnim sajmovima u zemlji i inostranstvu, kao i naknade za posjete seminarima, a o budžetskom trošku ima i pravo na račun za mobilni telefon u mjesečnom iznosu od 200 KM.

Ukoliko društvo „Spreča“ posluje pozitivno, Ćosićkić prema sklopljenom ugovoru, ima pravo na bonus koji ne smije biti manji od posljednje plaće isplaćene direktoru društva?!

Na posao može, a i ne mora dolaziti, jer je članom 6. njegovog menadžerskog ugovora propisano da se direktoru ne vrši evidencija prisustva na radu na način propisan za ostale zaposlenike.

Potrebno je naglasiti da direktor Ćosićkić koristi i službeni automobil 24 sata dnevno, a sve navedeno odvija se u firmi čiji je većinski vlasnik Vlada Tuzlanskog kantona.

Ćosićkić je na funkciju direktora „Spreče“ imenovan kao kadar Stranke demokratske akcije (SDA), da bi se prekompozicijom tadašnje vlasti, te ulaskom Stranke za BiH u parlamentarnu većinu, zadržao na poziciji direktora. Tome je kumovao nedavno osuđeni federalni poslanik Midhat Osmanović, koji je osuđen zbog uzimanja mita prilikom zapošljavanja u Zavodu zdravstvenog osiguranja TK.

Zauzvrat, Ćosićkić je tada pristupio Stranci za BiH.

Povodom basnoslovnih primanja koje direktor Ćosićkić ostvaruje u državnoj firmi, zatražili smo i njegov komentar. Nije bio rječit.

-Ne želim komentarisati svoja primanja iz principijelnih razloga. Inače, plata je privatna stvar-kazao je kratko Ćosićkić

Skupština Tuzlanskog kantona nedavno je usvojila Zakon o plaćama i naknadama izabranih dužnonika, nosilaca izvršnih funkcija i savjetnika u organima zakonodavne i izvršne vlasti.

Taj zakon jasno definiše i plaće direktora, određene članom 19, a koji glasi da njihove plaće ne smiju prelaziti iznos plate ministra, čijem resoru pripadaju.


Sudeći po svim primanjima Envera Ćosićkića, za njega pomenuti zakon ne važi.

Nema komentara:

Objavi komentar