srijeda, 4. studenoga 2015.

Poljuljani odnosi Čovića i Dodika zbog HB kantona. Problem jezik i grb?

Posljednji događaj u federalnom Domu naroda kada se SNSD svrstao na stranu SDP-a i DF-a prilikom glasanja o izmjenama Zakona o električnoj energiji te time zaradio kritike predstavnika HDZ-a BiH samo je jedan u nizu koji pokazuju razmimoilaženje strateških partnera HDZ-a BiH i SNSD-a. Iako vrhovi stranaka i dalje gaje vrlo dobre odnose, stanje na terenu, a posebice u Hercegbosanskoj županiji/kantonu -jedinom području u kojem dvije političke opcije dijele vlast, ne odiše pretjeranom ljubavlju.
Čak što više, prepucavanja predstavnika dvije stranke vidljiva su još od izbora prošle godine, kada su mjeseci prolazili u međusobnom nadmudrivanju prilikom pregovora o novoj županijskoj Vladi. Čak se išlo i toliko daleko da su nesporazumi otišli i u neke druge sfere, počevši od gradnje katoličke crkve u Drvaru, vrtića u Glamoču pa do uvođenja srpskog jezika u HBŽ i ustavnih promjena u toj županiji. Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović stoga je trenutačno u nezahvalnom položaju kada je u pitanju SNSD, jer još uvijek ne uspijeva da uvjeri partnere kako bi Vijeće ministara trebalo biti popunjeno kadrovima SNSD-a čime bi vlast na svim razinama bila istovjetna, dok s druge strane mora smirivati poljuljane odnose u HBŽ-u, piše Dnevni list.
Ustavne promjene
Ta je županija u nekoliko posljednjih mjeseci postala prava mala politička arena za prepucavanja, a sve zbog činjenice što je SNSD odlučio u ovom mandatu aktivno tražiti ustavne promjene u županiji, ukidanje obilježja hrvatskog naroda u javnim institucijama, te uvođenje srpskog jezika u obrazovni sustav. Previranja traju još od onog trenutka kada je SNSD zatražio sva tri ministarstva u Vladi koja pripadaju Srbima, nakon čega je HDZ BiH ipak popustio nadajući se rješenju krize. No, za vrh HDZ-a BiH tada dolazi zahtjev čije se posljedice osjećaju i danas te je SNSD u jednom trenutku uvjetovao daljnje pregovore ustavnim promjenama, a između ostalog, isticali su i pitanja “novog ambijenta, poštivanja svih naroda, uvažavanja simbola jedne države, jezičnu ravnopravnost te uvođenje grupe nacionalnih predmeta”. Stanje se zaoštrilo te je HDZ BiH nadajući se kako će SNSD barem otkočiti gradnju katoličke crkve u Drvaru pristao da treće ministarstvo ide SNSD-u. No, nova kriza koja praktično traje i danas odnosi se na situaciju u kojoj se izgradnja crkve i rješenje statusa dječjeg vrtića u Glamoču sada veže upravo uz ustavne promjene. Nedavno na sjednicu Vlade nisu došli predstavnici SNSD-a, a prije nekog vremena skinuli su grbove HBŽ-a s obilježjima hrvatskog naroda što je dodatno poljuljalo odnose HDZ-a i SNSD-a, barem na ovoj razini.
Pitanje jezika
I dok se vodstvo HDZ-a trudi pokazati kako s najjačom strankom iz srpskog naroda imaju prijateljske odnose, vrh HDZ-a je na mukama budući mu ljudi s terena kritički progovaraju o ponašanju partnera s kojim se na višim razinama dobro slaže. Da je tomu tako svjedoči i nedavni istup ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Maleševića koji je naveo potrebu uvođenja dopunske nastave srpskog jezika u Glamoču, a nakon čega je reagirao ministar znanosti, prosvjete, kulture i sporta Hercegbosanske županije (HBŽ) Petar Galić. On je kazao kako je obrazovanje, sukladno Ustavu FBiH u isključivoj nadležnosti Županija te smatra da je nedopustivo miješanje bilo koga u izričite ustavne nadležnosti HBŽ-a. Pozvao je ministra RS-a da riješi pitanje uporabe hrvatskog jezika i nacionalne skupine predmeta u školama u Republici Srpskoj, na način na koji je to urađeno za djecu srpske nacionalnosti u Bosanskom Grahovu i Drvaru davne 2002./2003. godine.

Nema komentara:

Objavi komentar