četvrtak, 29. listopada 2015.

O uključivanju u projekat upravljanja čvrstim otpadom

UGLJEVIK- Predstavnici javnog, privatnog i civilnog sektora, koji čine Grupu zainteresovanih strana prekograničnog regiona "Drina-Sava", održali su danas u Ugljeviku sastanak o uključivanju u projekat "Upravljanje čvrstim otpadom u prekograničnim ruralnim i primorskim područjima u regionu jugoistočne Evrope".Sastanak, 12. po redu, organizovali su Stalna radna grupa za regionalni ruralni razvoj u jugoistočnoj Evropi /SWG/ i opština Ugljevik
Menadžer za region "Drina-Sava" Aleksandar Damjanović rekao je Srni da je cilj tog projekta da unaprijedi konceptualne i organizacione okvire za integralno upravljanje čvrstim otpadom u prekograničnim ruralnim i primorskim oblastima jugoistočne Evrope, kroz definisane specifične ciljeve.
"Ciljevi projekta su procjena i razvoj najprihvatljivijeg modela za integralno upravljanje čvrstim otpadom u prekograničnim sredinama, podrška razmjeni informacija i primjera dobre prakse između zainteresovanih strana, kao i prezentacija primera EU prakse vezano za upravljanje čvrstim otpadom", rekao je Damjanović.
On je istakao da je neophodno i kreiranje mjera i preporuka koje će podstaći proces približavanja EU politika i njihovog sprovođenja, podizanje svijesti lokalnih vlasti i zajednica u vezi sa upravljanjem čvrstim otpadom, jačanje saradnje između lokalnih vlasti i vlasti na nacionalnom nivou za uspostavljanje dijaloga na kreiranju politika i sveobuhvatnog procesa razvoja prekograničnih i ruralnih zajednica.
Projektni menadžer NJemačke organizacije za tehničku saradnju /GIZ/ Hari Šutoski rekao je da GIZ ovim projektom promoviše regionalnu saradnju između različitih zainteresovanih strana iz zemalja koje su uključene u njega /svih šest zemalja zapadnog Balkana i Hrvatska kao član EU/.
On je istakao da je za GIZ važno da se uspostavi saradnja i dijalog između opština gdje se stvara čvrsti otpad, i opština koje trpe posljedice različitog prenošenja otpada.
Ovaj projekat provode Mreža asocijacija lokalnih samouprava u jugoistočnoj Evropi, Stalna radna grupa za regionalni ruralni razvoj u jugoistočnoj Evropi i NJemačka organizacije za tehničku saradnju.
Na današnjem sastanku bilo je riječi i o regionalnim kapacitetima za održivo upravljanje šumskim i vodnim resursima vezanim za ruralni razvoj.
Stalna radna grupa za Regionalni ruralni razvoj u jugoistočnoj Evropi je međunarodna međuvladina organizacija, koja se sastoji od članova vladinih institucija u jugoistočnoj Evropi odgovornih za poljoprivredni i ruralni razvoj /ministarstva poljoprivrede/ u zemljama i teritoriji jugoistočne Evrope.
Vizija Stalne radne grupe za regionalni ruralni razvoj u jugoistočnoj Evropi je da promoviše inovativan i održiv poljoprivredni i ruralni razvoj kroz saradnju regiona, kako bi se poboljšao život u ruralnim područjima u zemljama jugoistočne Evrope.
Stalna radna grupa za regionalni ruralni razvoj u Jugoistočnoj Evropi pokriva teritoriju četiri prekogranična regiona Zapadnog Balkana "Drina-Sava", "Drina-Tara", "Prespa i "Shara".
Region "Drina-Sava" čini 17 opština /pet iz BiH: Bijeljina, Ugljevik, Lopare, Brčko, Donji Žabari; sedam iz Hrvatske: Ilok, Lovas, Tovarnik, Nijemci, Vrbanja, Drenovci, Gunja i pet iz Srbije: Sremska Mitrovica, Šid, Bogatić, Loznica, Šabac/ koje su periferno locirane u odnosu na privredne centre svojih država, povezane prirodnim granicama.
Grupu zainteresovanih strana "Drina-Sava" prekograničnog regiona čine predstavnici javnog, privatnog i civilnog sektora.

Nema komentara:

Objavi komentar