petak, 30. listopada 2015.

Nova koalicija ostala bez podrške u Domu naroda

Nova parlamentarna većina jučer je, spletom okolnosti, ostala bez potpore u federalnom Domu naroda, a to se vidjelo nakon što prošle Izmjene i dopune zakona o električnoj energiji. Radi se izmjenama u dijelu u kojem se zakonska odredba koja tretira upravljanje kapitalom u elektroprivredenim društvima usklađuje s Uredbom o vršenju ovlasti u gospodarskim društvima sa učešćem državnog kapitala.
Za zakon je glasovalo 26 izaslanika, 16 je bilo protiv, a pet suzdržanih, a kako doznajemo, izostanak dvoje izaslanika, jednog iz SDA i drugog iz SBB-a bio je razlog što ove izmjene nišu prošle. Inače, koalicija HDZ-SDA-SBB ima tanku većinu u Domu naroda te im je potrebno da na sjednicama budu svi izaslanici navedenih stranaka.
Podsjećamo, spomenute Izmjene predložene su zbog, kako su jučer naglasili iz oporbe, kako bi se uskladio postojeći Zakon s uredbom Vlade kojom se nadležnost kadroviranja  u javnim kompanijama daje Vladi, a ne resornom ministarstvu kao dosad.
Prozivke oporbe
Predstavnici oporbe, a posebno izaslanici iz reda DF-a naglašavali su kako je to jedan od razlog razlaza te stranke s koalicionim partnerima-SDA-om i HDZ-om BiH te kako je nezabilježen slučaj u parlamentarnoj praksi da se neki zakon usuglašava s nižim aktom kao što je uredba pa makar ona imala i zakonsku snagu. Izaslanik SDP-a Aner Žuljević pritom je poručio kako je usklađivanje zakona s uredbom pravni “nonsense” te kako su vladajući pokušali ozakoniti proces imenovanja u javna poduzeća, čime su, ističe, priznali kako su imenovanja bila nezakonita.
-Ovo je bila pravna nakarada. Sada se čeka javna rasprava na Ustavnom sudu koji bi trebao dati konačno riječ po pitanju apelacije vezane za imenovanja na osnovu uredbe koja je sporna po milijun razloga, naglasio je Žuljević.
S druge strane, vladajući su naglasili kako kritike oporbe nisu opravdane jer je mnogo pravilnije i transparentnije da strateškim resursima, poput elektroenergetskog sektora upravlja Vlada, a ne pojedinac u ministarstvu, sam ministar.
Šef Kluba Hrvata Tomislav Martinović (HDZBiH) optužbe je nazvao smiješnim, dodavši da je koncept DF-a bio da strateškim poduzećima upravlja samo jedan čovjek, dakle ministar.
-Normalno je da u ovakvim strateškim društvima upravlja Vlada, kazao je on.
Koalicija koja može opstruirati
Povodom neusvajanja izmjena i dopuna aktualnog federalnog zakona o električnoj energiji u Domu naroda Parlamenta FBiH, Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara, nakon što nisu prošle izmjene Zakona o električnog energiji naglasio je kako  „očigledno postoji interes SNSD-a, DF-a i SDP-a da se napravi što veći nered u Federaciji BiH“. Objašnjava kako se ovdje radi o sinkronizaciji jer postoji jedan zakon koji je lex specialis uređuje način upravljanja državnim kapitalom u poduzećima u kojima Vlada FBiH ima vlasničkog udjela, a “onda se ranije netko sjetio da u zakon o električnoj energiji stavi da ukupnim resursima u oblasti Ministarstva energije, industrije i rudarstva FBiH upravlja jedan čovjek”. Prema njegovim riječima to je apsolutno neprihvatljivo te izmjene idu u cilju povećanja transparentnosti upravljanja imovinom građana FBiH – kazao je Čavara. Predsjednik Federacije osvrnuo se i na pokretanje vitalnog nacionalnog interesa u Klubu Srba na novo zakonsko rješenje o državnoj službi FBiH, te je pritom je kazao kako taj Klub postaje simptomatičan budući se prvo nije mogao popuniti, a nakon toga postoji situacija u kojoj je evidentna koalicija SNSD-a, DF i SDP na djelu.
-Čak se zloupotrebljava mogućnost podizanja vitalnog nacionalnog interesa po svakom pitanju – kaže Čavara te ističe kako su ove tri stranke i ranije podnosile zahtjev za pokretanje vitalnog nacionalnog interesa  na proceduru donošenja Zakona o radu i u vezi Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima. Sve to govori kako u budućnosti mogu postojati, navodi on, problemi zbog ove koalicije.
-Dobili smo koaliciju od stranaka SNSD, DF i SDP.  To je jedna velika opasnost uz činjenicu da se i kroz dopredsjednika FBiH Milana Dunovića može opstruirati svaki zakon, a znamo da zakone moramo što prije donositi da možemo praviti reformske poteze u Federaciji, naglasio je Čavara.
Zašto Širokog nema na karti prognoze?
Izaslanik Narodne stranke Radom za boljitak u Klubu Srba Slobodan Tomić postavio je jučer na početku sjednice pitanje Javnom radiotelevizijskom servisu, točnije Federalnoj televiziji zašto Široki Brijeg, iako ispunjava sve uvjete i kriterije, još nije uvršten na meteorološku kartu.
Konsolidacija
Dom naroda usvojio je izmjene Zakona o Poreznoj upravi radi usklađivanja sa Zakonom o financijskoj konsolidaciji gospodarskih društava koji je donesen zbog rješavanja problema izmirenja dugovanja gospodarskih društava po osnovi kojih se vrši njihova financijska konsolidacija.
Financijskom konsolidacijom gospodarskih društava omogućava se, između ostalih, izmirenje dugovanja poduzeća po osnovi javnih prihoda (neplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje, doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti i poreza, isključujući poreze na dodanu vrijednost) pod povoljnijim uvjetima u odnosu na način propisan Zakonom o Poreznoj upravi Federacije.
Novci za autocestu
Dom naroda jučer je usvojio je Nacrt zakona o financijskom poslovanju, čiji je cilj urediti izvršenje novčanih obaveza u poslovnim transakcijama kao i u transakcijama po osnovu zaključenih ugovora o projektiranju i izvođenju javnih i građevinskih radova.
S druge strane izaslanici su odbili izvješće Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) BiH za 2014. godinu. Za prihvaćanje izvješća VSTV-a glasovalo je 10 izaslanika, 18 je bilo protiv, a 17 suzdržano.
Istodobno, Dom naroda odobrio je dva važna sporazuma o zajmu za nastavak gradnje autoputa na Koridoru Vc sa OPEC Fondom za međunarodni razvoj u iznosima od 24 milijuna eura, te 48 milijuna dolara.

Nema komentara:

Objavi komentar