ponedjeljak, 12. listopada 2015.

Izbori, Austrija Dodik izgubio u Beču

Gde vam je sad Dodik: Radovanje Micheala Haupla, šefa Socijaldemokratske partije

Desničarima iz Slobodarske partije Austrije (Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ) na nedeljnim izborima u glavnom gradu Austrije nije pomogao ni Šumnjak Mile koji se aktivno uključio u njihovu političku kampanju. Najviše glasova, blizu 40 %, dobila je Socijaldemokratska partije (SPO), dok su Dodikovi drugovi iz FPÖ osvojili 31%. To znači da će Socijaldemokrate i dalje upravljati Bečom, uprkos Miletovoj molbi tamošnjim Srbima da obavezno glasaju za Hajnc-Kristijana Štrahea...
Migrantska kriza u Evropi i ekonomski problemi u Austriji pomogli su da Štraheova partija dobije veći broj glasova nego što se očekivalo. Za gotovo dve trećine stanovnika Beča, pitanje izbeglica bilo je glavno u njihovoj odluci za koga da glasaju u nedelju 11. oktobra.
Socijaldemokratska stranka koja neprekidno upravlja Bečom još od 1945. godine, izgubila je pet odsto glasova u odnosu na prethodne izbore; Michael Haupl, socijalista i gradonačelnik Beča, rekao je da i dalje stoji pri uverenju da izbeglicama koje beže od terora i gladi „treba pomoći“ i da je tako mislio čitavog života. Za razliku od njega, Štrahe je insistirao da Austrija uvede iste mere kao Mađarska; da se podignu ograde na granici i zabrani ulaz migrantima.
Sklona lakim, populističkim rešenjima, Slobodarska partija Austrije udvarala se biračima idejom o smanjenju stanarina i borbom protiv siromaštva, ali je s druge strane islamofobičnim izjavama i pretnjama migrantima zgrozila mnoge Austrijance, koji imaju strašno istorijsko iskustvo na sličnim temama još pre Drugog svetskog rata.
Povodom zahteva da se Austrija ogradi žičanim ogradama, Štrahe je objašnjavao: „Svaki vlasnik kuće to već odavno radi; podiže ogradu oko svog vrta, ne ostavlja vrata i prozore otvorene da mu nezvani gosti ne bi ušli u stan“.  
A, Mile je baš planirao da dođe na bal: Bečka tradicija bez Dodika
t
Na plakatima za ovogodišnje izbore, Štraheova stranka nije otvoreno koristila islamofobiju, ali je zato, recimo, na posteru na kojem piše „Pomozite siromašnima“, manjim slovima dodato „Umesto što otvaramo vrata ekonomskim migrantima“.  Ili: na posteru s porukom „Bezbednost za naš narod“, stoji i nastavak: „Umesto što otvaramo granicu za kriminalce“.
Zahvaljujući socijaldemokratama, „Crveni Beč“ pokazao se u danima migrantske krize; dok su deseci hiljada izbeglica prolazili glavnim gradom na putu ka Nemačkoj, veliki broj Bečlija dočekao ih je na železničkoj stanici sa odećom i hranom.
Međutim, strah dela stanovništva od migranata, pojačan desničarskim parolama o „austrijskoj krvi“ i „domovini za nas“, nije ostao bez efekta.
Bez obzira na pobedu SPO, Štraheov nacionalizam i dalje preti da uzme nove žrtve.

Nema komentara:

Objavi komentar