Nakon što je Hrvatska uložila žalbu te time stopirala izvoz mlijeka iz BiH u Evropsku uniju koji je trebao početi od 26. augusta, reagirali su i domaći proizvođači te ukoliko se uskoro ne riješi ovaj problem bit će blokirani granični prijelazi sa Hrvatskom, piše bh. novinska agencija Patria.
Predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka FBiH Mehmed Nikšić kazao je za agenciju Patria da je održana telefonska sjednica između entitetskih udruženja.
– Napravili smo jedno pismo prema Vijeću ministara kojem smo dali rok od pet dana za pregovore s Hrvatskom. Ako u tom roku Hrvatska ne povuče svoju žalbu, napravit ćemo proteste i blokirati sve granične prijelaze prema Hrvatskoj i zabraniti uvoz svih proizvoda iz Hrvatske u BiH – kazao je Nikšić.
Napravili smo jedno pismo prema Vijeću ministara kojem smo dali rok od pet dana za pregovore s Hrvatskom. Ako u tom roku Hrvatska ne povuče svoju žalbu, napravit ćemo proteste i blokirati sve granične prijelaze prema Hrvatskoj i zabraniti uvoz svih proizvoda iz Hrvatske u BiH
On tvrdi da je ovaj potez Hrvatske obični hir, a da imaju podršku i određenih predstavnika u Sarajevu koji primaju platu iz budžeta BiH, a štite interese Hrvatske.
– Vidjeli smo i njihovu drskost i prilikom ulaska u EU evo i dan danas traže da budu u sporazumu CEFTA – kaže Nikšić.
Podsjećamo, ulaskom Hrvatske u EU istupila je iz sporazuma CEFTA, a tražila je da ostane u CEFTA-i kako bi i dalje mogla u BiH izvoziti proizvode bez carina, ali joj to nije omogućeno.
Kako je ranije kazao ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović Hrvatska je uložila žalbu i zbog otkrivanja afere sa aflatoksinima u mlijeku iz 2012. godine što mu je potvrdila i ministrica Vesna Pusić.
Nikšić je kazao da ovo neće biti udar na primarne proizvođače, ali „ćemo dokazati ono što godinama tvrdimo, a to je da proizvodimo kvalitetno mlijeko.“
– Što se tiče izvoza u EU, svakako je dobro imati svako tržište, ali to je najmanji problem jer mi nemamo šta previše izvoziti – kazao je Nikšić.
On je istakao i da je ovo dobar momenat da se počne buditi svijest potrošača.
– Mogu oni uvoziti šta žele, ali jedino rješenje je da naši građani kupuju domaće i tako ćemo srušiti uvozne lobije – zaključio je Nikšić.
Podsjećamo, mljekare koje su dobile dozvole za izvoz su Milkos, Meggle, Mlijekoprodukt i Livno.
Nema komentara:
Objavi komentar