srijeda, 5. kolovoza 2015.

Damir Mašić za list BH sloboda: Vlast priča jedno, a radi nešto sasvim drugo

Damir Mašić je jedan od zastupnika Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine u Federalnom parlamentu.

Za naš portal  komentirao je situaciju u Vladi Federacije, Zakon o radu, reformsku agendu, te najavio šta nas očekuje na narednim izborima i kongresu unutar SDP-a...
Najaktuelnija tema posljednjih dana u našoj javnosti neupitno je –Zakon o radu na nivou Federacije. Pokrenuo je proteste, podijelio političku scenu, a Mašića pitamo za njegov, ali i stranački stav o ovom aktu:
„Prva i osnovna stvar je da je potpuno neupitno da nama treba novi Zakon o radu, ali u isto vrijeme to ne znači da nam treba bilo kakav“, prvi je odgovor Damira Mašića.
Mašić podsjeća kako je Zakon pušten u parlamentarnu proceduru, bez saglasnosti Ekonomsko-socijalnog vijeća, u kojem sjede predstavnici i sindikata i poslodavaca.
„Prilikom sazivanja sjednica oba doma Parlamenta FBiH prekršene su sve moguće poslovničke odredbe i procedure, a pogotovu u Domu naroda. No, bez obzira na sve, SDP je pripremio i uložio amandmane na zakon. Niko, bar ne argumentirano, ne može reći da predloženi amandmani umnogome nisu popravljali isti.
Nažalost, vlast je pričala jednu priču, a radila potpuno drugo. Kako da tretiramo dobronamjernim poteze premijera (Fadila, op.a.) Novalića ukoliko on javno pozove sve političke subjekte u Parlamentu Federacije BiH da se popravi neusaglašeni Zakon o radu koji je pustio u proceduru, a nakon tog istog poziva isti čovjek bez ikakvog obrazloženja, a pogotovo ne suvislog, odbije svih 45 podnesenih amandmana, uključujući i mojih osam, na sjednici vlade koja je trajala doslovno tri minute.“
Mašić naglašava da ovo pokazuje kako konačni cilj nije bio dobar Zakon, nego akt koji isključivo odgovara samo jednoj strani „što u najmanju ruku nije dobro“: "Iz određenih razloga se žurilo i vrlo osjetljiva stvar lomila se preko koljena što će imati nesagledive posljedice. Šteta je već nastala. Javnost je podijeljena, sindikati i poslodavci su na zaraćenim stranama, a radnici strepe od implementacije usvojenog zakona."
„Premijer Novalić već plaća cijenu političkog neiskustva što će u konačnici biti pogubno, ne samo za njega lično već i za cjelokupno društvo, što predstavlja mnogo veću štetu. Nažalost, njegova uloga je svedena na puko izvršavanje i provođenja u djelo dogovora rukovodstva SDA i HDZ-a. Praksa je pokazala da je SDA u tim dogovorima u potpuno inferiornom položaju i da neselektivno izvršava i ispunjava sve zahtjeve Dragana Čovića.“
Političku situaciju u ovom entitetu Mašić, navodi, posmatra kao i velika većina građana.
„Dužan sam prvo reći da situacija u FBiH, ali i cijeloj državi, nimalo nije dobra. Nova Vlada FBiH nije dočekala ni prvih 100 dana rada, a već se bila raspala. U proteklih pet mjeseci svjedočimo drugoj prekompoziciji parlamentarne većine u Federaciji BiH. Vlast u Hercegovačko-neretvanskom kantonu još se nije ni formirala iako svi konci, kao i svih prethodnih godina, leže u rukama starih partnera SDA i HDZ-a. Bojim se da će se ova trakavica vući sve do narednih općih izbora, bili oni redovni ili vanredni.
Kada se sve sagleda nema nikakve sumnje da najveću odgovornost za stanje u Federaciji BiH snose upravo SDA i HDZ“, ističe naš sagovornik.
Pitamo ga i za reformsku agendu, na koju su se, dodaje on, „obavezale, ne samo domaće vlasti, već i svi ključni politički subjekti u našoj zemlji još u potpisanoj izjavi prije nekoliko mjeseci čime su se stekli prvi preduvjeti za ubrzanje puta Bosne i Hercegovine prema EU i NATO-u“.
„Naravno da smo, kao i ogromna većina građana naše zemlje, zbog netransparentnosti i odsustva javnosti iz cjelokupnog procesa nezadovoljni načinom na koji je ista usaglašavana i donesena.Aktuelna vlast je trebala i morala pokazati mnogo više senzibiliteta prema svim sferama društva u procesu donošenja i usaglašavanja iste. Iskreno smo očekivali da će to biti i urađeno. Na kraju smo dobili dokument na koji praktično nije bilo moguće djelovati i popravljati ga.
Mada, bit ću iskren do kraja, s obzirom na širinu i uopćenost dokumenta on će ostati mrtvo slovo na papiru ukoliko se, prije svega vlasti u našoj zemlji koje jedine i imaju prave poluge, ozbiljno ne posvete realizaciji istog“, komentira Mašić i nastavlja:
„S obzirom na to da SDP nikada nije bio niti će biti opozicija interesima države Bosne i Hercegovine i njenih građana na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH informacija o reformskoj agenda je prihvaćena jednoglasno, dakle i od SDP-a BiH.“
S Mašićem razgovaramo i o predstojećim predsjedničkim izborima u SDP-u, te o Kongresu koji slijedi.

6 imena: Ko se kandidirao za predsjednika SDP-a?

 

U SDP-u su posebno ponosni na uvedeni sistem glasanja: 1 član - 1 glas; Mašić smatra da je on „visoko podigao ljestvicu demokratskih standarda u političkom životu Bosne i Hercegovine“.
„Sama činjenica da smo prva i jedina politička partija u našoj zemlji koja se odvažila krenuti u ovaj proces najbolje govori da smo spremni u potpunosti demokratizirati odnose u našoj partiji“, poručuje on.
„Ono što nas posebno hrabri i raduje je podatak da se u proteklih nekoliko mjeseci u SDP-u reevidentiralo preko 30.000 članova. Njih preko 25.000 je izmirilo sve obaveze prema SDP-u uključujući i članarinu čime su stekli pravo da glasaju i biraju - kako predsjednike svojih općinskih, gradskih, kantonalnih i regionalnih organizacija tako i predsjednika SDP BiH. To samo pokazuje koliko je članovima i simpatizerima SDP-a zapravo stalo do procesa unutar stranke i koliko žele da daju svoj doprinos, ali isto tako i da se pitaju za sve što se dešava unutar i van SDP-a što je neprocjenjivo bogatstvo imamo li u vidu opću letargiju i apatiju koja nažalost vlada kod dobrog dijela građana Bosne i Hercegovine.“
Nadamo se, kaže naš sagovornik, „da će se i drugi politički subjekti odvažiti na ove korake i krenuti našim putem“.
Mašić je najavio i Šesti redovni Kongres SDP-a BiH koji će biti održan 3. oktobra u Sarajevu, neposredno nakon izbora predsjednika.
„Na kongresu će biti prisutno blizu 900 delegata iz cijele Bosne i Hercegovine. Kongres će birati novi saziv Glavnog i Nadzornog odbora SDP-a BiH, kao i inovirani Program i Statut SDP-a oko kojeg već nekoliko mjeseci traje rasprava unutar naših organa i organizacija.
S obzirom na to da će svoj konačan sud, ali i odluku, o dva najznačajnija dokumenta SDP-a dati upravo delegati na 6. Kongresu, bilo bi nezahvalno i neprimjereno davati unaprijed bilo koju vrstu prognoze o kojim izmjenama će se u konačnici raditi“, zaključuje Damir Mašić.

Nema komentara:

Objavi komentar