subota, 25. srpnja 2015.

Federacija uzrokuje krizu u državi? Treba pod bitno Goli Otok otvoriti Jer toliko stranaka,kaolacija,udruzenja,lopova,dzabalebarosa,govana,majmuna Imamo da BiH izgleda kao jedan veliki Pornic u kojima stranke orgijaju nad narodom u svim mogucim pozama .... I Causevsku se tako zajebavao sa narodom,zemljom,tudjim zivotima I buducnost mladih narastaja, ali svi znamo kako je I na kraju zavrsio?!

SARAJEVO, MOSTAR - Duboka politička, socijalna i ekonomska kriza u Federaciji BiH, kojoj se ne nazire kraj, mogla bi potrajati toliko dugo dok se ne prenese na nivo BiH, što bi predstavljalo novu katastrofalnu situaciju po državu, smatraju politički analitičari i eminentni profesori.
Naime, u prethodnih nekoliko dana dva suprotstavljena bloka (SDA, HDZ, uz pomoć SBiH, s jedne, te DF, SBB i SDP, sa druge strane), svaki sa svojih političkih pozicija, pokušala su da uvjere javnost da u svojim rukama drže poluge za formiranje nove parlamentarne većine u Federaciji.
Najprije su predstavnici SDA i SBiH najavili da će novu većinu formirati već u avgustu, a potom su se, valjda kao odgovor ovoj najavi, lideri SBB-a, DF-a i SDP-a družili "na neformalnoj kafici", sa koje javnosti, međutim, nisu imali ništa bitno da kažu osim da su je ispili (iako su sazvali medije!). Druženje na kafi valjda je, između redova, trebalo da iskaže određenu simboliku i njihovu spremnost za ulazak u vlast.
Međutim, opće je mišljenje da se političke elite u FBiH, uostalom kao i na svim drugim nivoima, naprosto poigravaju sudbinom građana i vlastitih naroda, koji žive sve lošije, a mnogi na granici siromaštva.
Da se "igre bez granica" nastavljaju, smatra i profesor Nedžad Mulabegović, predsjednik Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI), koji ima recept za izlaz iz duboke krize.
"Mislim da bi velike stranke, prevashodno SBB, SDA i HDZ, morale da nađu zajednički imenitelj, bez obzira na poziciju i opoziciju. Već duže smo u fazi političke neozbiljnosti i dominacije političkih, grupnih i stranačkih interesa u odnosu na interese države", kaže Mulabegović te dodaje da je DF "stranka koja je u svemu pokazala najveću neozbiljnost i egzibicionizam".
"Bojim se da će se igre bez granica prenijeti sa entitetskog na državni nivo, a tek bi to predstavljalo katastrofalnu situaciju", zaključuje Mulabegović.
Njegovo mišljenje o mogućim posljedicama političke krize dijeli i Slavo Kukić, univerzitetski profesor iz Mostara, koji zaključuje kako je sasvim izvjesno da ovoga trenutka u FBiH ne postoji parlamentarna većina.
"Vjerujem da će oni koji imaju poluge izvršne vlasti otezati s održavanjem sjednica parlamenta sve dotle dok je ne pokušaju skrpiti. Ali i da je skrpe, to će biti većina koja ne jamči prohodnost zakona. I ne mislim da će to ići jednostavno", kaže Kukić.
Zaključuje da su i stranke opozicije u sličnim problemima (imaju u ovom trenutku tek jednu ruku više u parlamentu) te da bi zbog svega ovo stanje moglo potrajati.
"Bojim se da će se sve prenijeti na državni nivo. A to sve, opet, upućuje na nužnost korekcija u Izbornom zakonu", ističe Kukić.
Profesor Esad Bajtal, sociolog, filozof i politički analitičar iz Sarajeva, kaže da je posljednji sastanak sa kojeg ništa nije rečeno (SBB, DF i SDP) bio rashlađivanje ukupne atmosfere na iracionalan način.
"Ni jedan ni drugi politički blok nemaju nijedno racionalno rješenje. Ovi koji su na vlasti 20 godina ga nikad nisu tražili, niti imaju pameti, a ovi drugi ne mogu, jer su u pat poziciji", ističe Bajtal. Naglašava da je ekonomska, politička, socijalna i svaka druga situacija poražavajuća.
"Iznutra nema rješenja, i moraće se opet spolja zadužiti. Jer običnom čovjeku je sada samo važno da dobije svoju platicu, o zaduženju niko i ne razmišlja", zaključuje Bajtal.

Nema komentara:

Objavi komentar