Bivši direktor BH-Gasa Almir Bećarević uputio je danas odgovor na saopštenje Uprave BH-Gasa objavljeno na portalu SEEbiz.net pod naslovom “Reakcija Uprave BH-Gasa: Građani plaćaju promašaje Bećarevićevog skoro decenijskog upravljanja ovim preduzećem”. Njegovo reagiranje na navode iz pomenutog teksta prenosimo u cjelosti.
Kako se radi o direktnom prozivanju mog prezimena (ja njihovo nisam spominjao niti u naslovu niti u tekstu), to Vas molim da isto objavite kao demant jer u saopćenju BH-Gasa postoji nekoliko tvrdnji koji zavređuju objašnjenje, kako Upravi BH-Gasa tako i javnosti.
1. Obezbjeđenje urednog plaćanja Sarajevogasa se nalazilo u mjenicama koje je izdavao Sarajevogas BH-Gasu, a kao podloga za izdavanje garancije Gazpromu. Znači, već deceniju je Sarajevogas izdavao mjenice i ta praksa je prekinuta sa dolaskom aktuelne Uprave BH-Gasa i prestankom izdavanja mjenica od strane Sarajevogasa. Ujedno, aktuelna Uprava je na čelu BH-Gasa već godinu i po, pa stoga čudi da isti nisu izmijenili ugovor sa Sarajevogasom, a za to vrijeme prestala je obaveza i izdavanja mjenica Sarajevogasa.
2. Trenutni dug Sarajevogasa je generiran u fakturama iz sezone 2014.-2015. godina, te stoga čudi prozivanje bilo koje uprave računajući od 1988. godine kada je osnovan BH-Gas. Pozivam Upravu da prezentuje fakture koje su priložene uz tužbu, a koje nisu plaćene, i javnosti će sve biti jasno.
3. Što se tiče investicija u gasovode i propasti istih, molim Upravu BH-Gasa da prezentuju kada je obustavljen gas na pravcu Visoko-Brnjaci i zašto. Prema onome što ja znam, to se desilo u aprilu 2012. godine kada moja malenkost nije bila direktor BH-Gasa, a gas se prije zatvaranja trošio gotovo dvije godine bez prekida. Ujedno, gasovod Visko-Brnjaci je finansiran iz dobiti BH-Gasa (tada se poslovalo sa dobiti i FMERI je tu raspored dobiti odobrila) i nije koštao potrošače niti jednog KM-a. Što se tiče studije isplativosti, ista je rađena u BH-Gasu i od istih ljudi koji su danas saradnici aktuelne Uprave BH-Gasa. Direktor razvoja je bio isti tada kao i sada, pa su to mogli provjeriti kod istog direktora sektora za razvoj.
Po pitanju gasovoda Zenica-Travnik, tačno je da nema potrošača na istom, ali taj gasovod nije izgrađen u vrijeme “decenijskog mandata Bećarevića”. Isto tako, Uprava BH-Gasa je mogla provjeriti kod člana Nadzornog odbora (izvodio radove na gasovodu), zašto nema potrošača na gasovodu, odnosno zašto nije tužena Vlada Srednjebosanskog kantona kojoj je to bila isključiva nadležnost. U tu svrhu je bio potpisan sporazum (Vlada FBiH, Vlada Srednjebosanskog kantona i BH-Gasa-tv i medijske kuće su propratili taj događaj) o razvoju distributivne mreže koje Uprave nakon moje smjene nikad nisu pokušale realizirati. O kriminalu na izgradnji gasovoda rekao sam već mnogo toga. Ujedno, iza mene je ostalo 29 mil. KM na računima BH-Gasa, pa stoga čudi što se rate otplaćuju polugodišnje kad se kredit mogao vratiti odjednom. To što se tim novcem pokrio KRIMINAL BIRAČA u Zvorniku je za istražne organe, ali nema ko da pokrene tužbu pred SUDOM BiH.
4. Što se tiče toga da građani plaćaju za moje propuste, sve se može demantovati samo jednim pokazateljem. Kapital kompanije, kada sam izabran za direktora, je bio 16 mil. KM, a kada sam smijenjen je iznosio 47 mil. KM (povećan za tri puta). Danas kapital kompanije iznosi nešto preko 20 mil. KM, što znači da je za četiri godine kapital kompanije prepolovljen.
Također bih želio istaknuti da građani danas kroz cijenu gasa plaćaju izgubljeni novac u Biraču Zvornik, gubitke u poslovanju u prethodne četiri godine, kriminal na izgradnji gasovoda Zenica-Travnik, porastu troškova u inoposlovanju itd. U vrijeme kada je ruska cijena gasa bila na današnjoj razini (prije 10 godina), veleprodajna cijena gasa je iznosila 510 KM, a danas ista iznosi 754 KM, dugovi Sarajevogasa su bili na razini 10 mil. KM, a danas su na razini 55 mil. KM uz potrošnju gasa koja je tada bila na nivou 350 mil. Sm3, a danas samo 145 Sm3 (prepolovljena potrošnja).
Za kraj ističem da iz Uprave BH-Gasa nisu demantovali da je cijena gasa smanjena od Gazproma za 60%.
S poštovanjem,
Almir Bećarević
Almir Bećarević
Nema komentara:
Objavi komentar