Raif Dizdarević - Titov partizan, kasniji Maršalov blizak saradnik, nekadašnji predsjednik Predsjedništva SFRJ, šef savezne Skupštine i jugoslovenske diplomatije..., gostovao je na N1, gdje je komentirao činjenicu da će velika moskovska vojna parada povodom 70. godišnjice pobjede nad fašizmom proteći bez predstavnika Bosne i Hercegovine
Imam negativno mišljenje o tom bojkotu. Ovdje se radi o obilježavanju godišnjice i velikog događaja u međunarodnim odnosima. To je bio rat u kojem je učestvovalo preko 60 država, a 60 miliona ljudi je nastradalo i šteta je bila ogromna. Ako se obilježava jubilej, obilježava se njegov historijski značaj, a ne da li je neko s nekim u određenoj zavadi", kazao je Dizdarević, koji je prije 10 godina odbio otići u Rusiju na obilježavanje 60 godišnjice. gdje je trebao primiti jubilarnu medalju ruske Vlade.
Razlog je bio to što je BiH na tom skupu predstavljao Borislav Paravac, tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH, koji se deklarisao kao četnik.
"Kada sam vidio da ide Paravac, koji se hvali da je iz četničke porodice, ja sam odbio. Nije mi palo na pamet da sa jednim fašistom idem na manifestaciju kojom se obilježava pobjeda nad fašizmom", objasnio je Dizdarević, osvrnuvši se i na očekivanu rehabilitaciju ratnog zločinca Draže Mihailovića, od strane vlasti Srbije, gdje su već godinama na čelu države deklarisani četnici.
"To neće donijeti ništa dobro! Vraćanje u prošlost i slavljenje nečega najnegativnijeg može konzervirati stanje i blokirati procese mijenjanja na bolje, što podrazumijeva istinu o prošlosti", upozorio je Dizdarević.
On se pritom prisjetio susreta Tita i Mihailovića iz 1941. godine.
"Tito se s Dražom sastao dva puta, nudio mu da idu zajedno u borbu i ponudio mu zajedničku komandu, ali je Draža to odbio. Istovremeno Mihailović je vodio pregovore s Nedićem i postigao sporazum za borbu protiv partizanskog pokreta. To je prezentovano njemačkom komandantu okupacionih snaga u Srbiji, koji je to odobrio. Draža se u novembru sastao s predstavnikom njemačke komande i od tada traje saradnja i izdaja.
A sada se vodi sudski proces da je Draža Mihailović prvi antifašista", istaknuo je Dizdarević.
Poredeći Titovo i današnje vrijeme, Dizdarević je konstatovao da "radnici danas žive u gorem položaju nego i u vrijeme Kraljevine Jugoslavije".
"Tito se zalagao za BiH, počevši od ravnopravnog položaja, jer je bilo svojatanja od strane dva susjeda. Sve što smo ostvarili imali smo podršku ili angažovanje Tita. Tokom posljednjeg boravka u BiH rekao je da se velikim dijelom osjeća građaninom BiH", rekao je Dizdarević, podsjetivši da je
BiH u jednom trenutku imala milion zaposlenih, sa besplatnim školovanjem i zdravstvenom zaštitom.
"Olimpijadu smo dobili jer smo bili sigurni, a ne radi infrastrakture koju su imale i druge zemlje", naglasio je Dizdarević, koji je dao svoje mišljenje i o tri predsjednika koja su potpisala dejtonski mirovni sporazum..
"Franjo Tuđman? Nemam dobro mišljenje. Kao Bosanac i bivši Jugosloven mislim da je Tuđman svojim odlukama i separatizmom unio dosta lošeg.
Slobodan Milošević? Zla kob ovog područja.
Alija Izetbegović? Snosi dosta odgovornosti za mnoge stvari u BiH. Razumijem da je došao u najgore vrijeme bez velikog iskustva", kazao je Dizdarević, koji je tezu "Da nije bilo Alije, ne bi bilo ni BiH", prokometarisao sljedećim zaključkom:. "Da nije bilo sirotinje koja se borila, ne bi bilo BiH!"
Nema komentara:
Objavi komentar