Voda u plućima ili edem pluća je nakupljanje tečnosti u plućnim alveolama. Razlog je povišeni plućni kapilarni pritisak ili poremećena funkcija propustljivosti kapilarno – alveolarne membrane pluća.
Akutni edem pluća može biti kardiogenog i nekardiogenog porekla, (srčani i nesrčani edem).
Kod prvog edema, uzroci su nedovoljna snaga srčanog mišića i poremećaji ritma i stanja srca. Simptomi su vrlo karakteristični. Pacijent tada češće praktikuje sedeći položaj jer mu je tako lakše diše. Disanje je jako čujno, teško ali i ubrzano. Ispljuvak iz pluća je penušav, a može imati i tragove krvi, srce radi ubrzano, vene na vratu su izražene. Znojenje je obilno.
Dijagnoza pretpostavlja EKG, laboratorijskie analize, rentgensko snimanje.
Kako se leči?
Lečenje edema pluća zavisi od toga da li pacijent ima visok, normalan ili nizak krvni pritisak. Funkcija pluća se vraća intubiranjem i primenom posebnih medikamenata (bronhodilatatorima). Nepohodno je i rasterećenje srca smanjenjem dotoka krvi u srce.
Kod druge vrste -akutnog edema pluća koji je nekardiogenog porekla.
Od čega dolazi voda u plućima?
Zašto se javlja voda u plućima? Uzroci su infekcije, udisanje toksičnih supstanci, oboljenja pankreasa, povrede grudnog koša, opekotine, masna embolija, lekovi, droga, utapanje…
Zašto se stvara voda u plućima? U situacijama trovanja udisanjem otrovnih supstanci, može se javiti slika koja liči na napad bronhijalne astme. Dijagnoza je ista kao kod prve vrste edema ,a lečenje zavisi od razvoja kliničke slike. Uzroci stvaranja vode mogu biti i udisanje stranog sadržaja u pluća na primer iz želuca, ili tečnosti i hrane tokom jela kao i aspiracija vode u slučaju davljenja. Tu su i bakterijske i virusne infekcije, upala pluća, grip, posledice nakon hirurškog uklanjanja tromba ili transplantacije pluća, penjanje na visoke nadmorske visine, udisanje kiseonika u trajanju većem od 48 sati, pri koncentraciji većoj od 60%, povrede u saobraćajnoj nesreći.
Da li je opasna voda u plućima?
Koliko je opasna voda u plućima? Edem je po život opasno i dramatično stanje koje traži neodložnu terapiju i intervenciju.
Količina tečnosti u plućima zdravog čoveka je oko 20% ukupne mase pluća, a u slučaju edema , ta količina raste na 30%.
Nema komentara:
Objavi komentar