Porezni postupak je brz jer u njemu porezni obveznik mora dokazati iz kojih sredstava je pribavljena imovina za razliku od kaznenog postupka koji je skup i dugotrajan
Nakon što smo u tekstu pod naslovom 'Sve više dokaza da vlast naručuje zakone za legalnu pljačku države' naveli brojne činjenice koje upućuju na zaključak da su Zakon o trgovačkim društvima i Ovršni zakon, napisani za točno određene ljude, odnosno kako bi se manjina okoristila na račun većine (odnosno na račun države) zamolili smo suca Mislava Kolakušića da predloži rješenja za te probleme.
Na pitanje: 'Trebaju li biti procesuirani kreatori koruptivnih zakona poput Ovršnog zakona i Predstečajnog zakona, sudac Kolakušić je odgovorio da Sabor izglasava tisuće propisa sa stotinama tisuća odredbi zbog čega nije realno očekivati da zastupnici, kao i članovi Vlade, imaju sva potrebna stručna znanja iz svih područja prava.
Vlada napravila kardinalne pogreške u Predstečajnom zakonu
''Logično je da oni poklone vjeru činjenici da je ovlašteni predlagatelj zakona dobro pripremio propis u suradnji sa strukom. Predstečajni zakon je dva puta mijenjan uredbama Vlade, dok Sabor nije zasjedao i upravo tim izmjenama počinjene su kardinalne pogreške u Zakonu. U dosadašnjoj zakonodavnoj proceduri učestalo se zanemaruju mišljenja stručne javnosti, odnosno osnivaju se radne skupine radi pro forme javnosti postupka, a ne iz stvarne volje da propis bude što kvalitetniji i da se uvaže mišljenja struke, prvenstveno sudova koji zasigurno temeljem iskustva vrlo dobro znaju kako će se pojedini propis reflektirati u stvarnom životu i koje će biti njegove posljedice. Takvi zakoni u budućnosti više ne bi smjeli ugledati svjetlo dana, radi čega moramo u potpunosti demokratizirati proceduru predlaganja zakona'', napominje Kolakušić.
Dodaje potom da imamo premalo krumpira i udruga u kojima bi se mogla odrađivati kazna društveno korisnog rada, da bi mogli kažnjavati kreatore koruptivnih zakona.
Napokon primjenjivati Porezni zakon!
''Živimo u vremenima u kojima nisu svi jednaki pred zakonom, u kojima je pojedincima dopušteno sve, dok drugi ostaju bez imovine zbog par kuna duga. Potrebno je stvoriti uvjete da društvo počne djelovati kao usklađena cjelina u kojoj svi preuzimamo dio odgovornosti, kako vlast, tako i građani. Nije dovoljno jednom u nekoliko godina izaći na izbore i onda spavati do slijedećih izbora, potrebno je svakodnevno zahtijevati da vlast služi interesima građana. Ukoliko želimo bolje i pravednije društvo moramo poduzeti sve što je u našoj mogućnosti. Za istinski početak reforme društva nužno je napokon početi primjenjivati Zakon o porezu na dohodak, koji daje ovlast ispitivanja porijekla imovine koji je najefikasnije sredstvo za povrat sredstava u državni proračun i oduzimanje nezakonito stečene imovine, podvlači ugledni sudac Trgovačkog suda.
Podsjeća potom da su porezni zakoni i postupci u svim razvijenim državama važniji od Kaznenog zakonodavstva.
''Porezni postupak je brz jer u njemu porezni obveznik mora dokazati iz kojih sredstava je pribavljena imovina za razliku od kaznenog postupka koji iznimno skup i dugotrajan, u kojem državno odvjetništvo mora dokazati da je netko primio mito, a što je vrlo često gotovo nemoguće. Dovesti korupciju i pogodovanje u normalnije okvire je znatno brže i lakše kroz primjenu poreznih propisa nego kroz kazneno zakonodavstvo, odnosno, ako se ne dopusti uživanje u plodovima nezakonitog postupanja, onda će takvih postupanja biti sve manje i manje'', zaključuje prvi zviždač među hrvatskim sucima.
Nema komentara:
Objavi komentar