subota, 28. veljače 2015.

Osude izjava Tomislava Karamarka dolaze sa svih strana



Povodom stavova iznesenih u pismu Tomislava Karamarka, predsjednika HDZ-a Hrvatske, upućenog HNS-u, predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Nermin Nikšić izrazio je duboku zabrinutost zbog "očitog pokušaja da se unutrašnja politička pitanja BiH ponovo uređuju izvana".
Kada god se vodila takva politika, BiH i svi njeni građani, trpjeli su ogromne štete. Upravo je takva politika vođena sredinom 90. u Zagrebu i Beogradu dovela do današnjeg nenormalnog ustavnog uređenja BiH, zbog kojeg se zemlja od kraja rata nalazi u permanetnoj političkoj krizi. 
Navodeći da su građani BiH siti takvog odnosa i da će se znati tome suprotstaviti pozvao je institucije BiH da se jasno odrede prema ovakvim nasrtajima na suverenitet BiH. 
Kao predsjednik SDP-a siguran je da samo ljevica može i mora predvoditi politički front protiv svih onih koji žele BiH podijeliti po bilo kakvim etničkim linijama. 
"Takva politika koja je poražena u svim zemljama EU doživjet će zasigurno poraz i u BiH. SDPBiH će zato sa svim drugim partijama u BiH koji baštine ideje socijaldemokratije i ZAVNOBiH-a otvoriti raspravu da se konačno izradi jasna politička platforma odbrane BiH od ovakvih retrogradnih politika te da se krene u obnovu bh. društva u kojem će svi imati jednaka prava i gdje će za sve biti mjesta. To je uostalom jedna od najvažnijih karakteristika hiljadugodišnje povijesti BiH, koja očigledno mnogima izvan naše države i dalje jako smeta", naveo je u saopćenju predsjednik SDP-a Nermin Nikšić. 
Izjavu je osudila i Demokratska fronta kao  "ratnohuškačku izjavu predsjednika HDZ-a RH, Tomislava Karamarka. 
"Stavovi šefa opozicione stranke u susjednoj državi, koji u potpunosti korespondiraju s danas deklarisanim ciljevima NVO HNS i nisu ništa drugo nego još jedan pokušaj postizanja ratnih ciljeva mirnodopskim putem.
Izmjene Ustava, odnosno Izbornog zakona su moguće u, za to Ustavom i zakonima ove zemlje propisanoj proceduri, te bilo kakvi pokušaji da se izmjene ustavnopravnog poretka ishoduju vaninstitucionalnim pritiscima susjednih država i njihovih satelita neće proći.
Zahtjeve sadržane u tzv. deklaraciji s tog skupa Demokratska fronta smatra zahtjevima za uvođenje i ozakonjenje aparthejda na polovici teritorije Bosne i Hercegovine, i stoga će u nama imati protivnike zauvijek. 
U Demokratskoj fronti ističu da nikada neće pristati na to da u miru predaju ono što je sačuvano u ratu i organizatori tzv. sabora bi trebali znati da se ratni ciljevi mogu postići samo ratnim sredstvima. 
Sve građane Bosne i Hercegovine na svakom njenom koraku smatramo istim i jednakim, bez obzira na njihova etnička, vjerska ili nacionalna uvjerenja. Proglašavanje cijelih skupina Bosanaca i Hercegovaca druge vjere i etničke pripadnosti za neprijatelje, što rade Dragan Čović i Božo Ljubić i strategijom direktne konfrontacije s njima - Bošnjacima, Srbima, Hrvatima koji misle drugačije od njih, te posebno onima koji se osjećaju primarno kao Bosanci i Hercegovci - nema budućnost i završit će potpunim krahom", navode iz DF-a. 
Karamarko je, naime, danas kazao da se Bosna i Hercegovina može urediti samo kao decentraliziranu, pravnu i socijalnu državu sastavljenu od federalnih jedinica s jednakim pravima i odgovornostima – poručio je predsjednik HDZ-a RH Tomislav Karamarko u pismu potpore koje je uputio sudionicima današnjeg VI. zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora koji se održava u Mostaru. 
Karamarko je u pismu, koje je objavljeno na službenim stranicama HNS-a BiH, istaknuo kako Hrvatska kao država ima legitiman interes u održanju stabilnosti Bosne i Hercegovine te da ima pravo reći što misli o položaju Hrvata u BiH, jer, kako je kazao, o stabilnosti BiH ovisi i stabilnost Hrvatske. 
"Hrvatska je postala punopravna članica EU i u interesu joj je da to postane i BiH, ali prvi i nezaobilazan uvjet za ubrzanje procesa pristupanja BiH u EU i NATO je rješavanje hrvatskog pitanja u BiH. 
Mislim da je došlo vrijeme da legitimni politički predstavnici sva tri konstitutivna naroda u BiH konačno sjednu i započnu, ili, bolje rečeno, nastave ozbiljne razgovore o održivom ustavnopravnom uređenju BiH kao višenacionalne države tri konstitutivna naroda i svih njezinih građana. BiH se može urediti samo kao decentraliziranu, pravnu i socijalnu državu sastavljenu od federalnih jedinica s jednakim pravima i odgovornostima. Odugovlačenje rješavanja hrvatskog nacionalnog pitanja u BiH ne ide u prilog euroatlantskoj integraciji BiH kao države, a time i stabilnosti cijelog jugoistoka Europe", kazao je danas Karamarko.

Nema komentara:

Objavi komentar