Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine donio je presudu u kojoj stoji da je Zakon o radu ovog entiteta donesen suprotno Ustavu FBiH i Poslovniku o radu. Time je ovaj zakon stavljen van snage.
Kako je saopćeno iz Ustavnog suda FBiH, sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH u dijelu odlučivanja o Zakonu o radu održana je u suprotnosti sa Pravilnikom o radu i Ustavom.
No, kako je uopće usvojen Zakon o radu. Krenimo redom. U samoj proceduri koja je urađena na silu i mišiće ostat će upamćena i izjava premijera Fadila Novalića kada je odgovarao na pitanja zašto je zakon usvojen po hitnoj proceduri i zašto nije bio dostupan javnosti. Tada je Novalić rekao „kako nije bilo potrebe zamarati ljude dokumentom koji nije konačan. Sada se može pokrenuti rasprava jer je dokument dostupan javnosti, ali je konačan i usvojen tako da se u stvarnosti tu više ništa ne može učiniti“.
Ovo je samo jedna u nizu bahatosti Vlade FBiH na čelu sa Novalićem, ali važno je napomenuti da su i parlamentarci FBiH učestovali u bahatom ponašanju, što je sada presjekao Ustavni sud FBiH.
Podsjećamo delegati Doma naroda 30. jula usvojili su Zakon o radu, a dan kasnije i poslanici Predstavničkog doma PFBiH.
U Domu naroda Parlamenta FBiH delegati sedam stranaka glasali za Zakon o radu. To su Stranka demokratske akcije, A-sda, Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine, HDZ 1990, Stranka dijaspore, Narodna stranka Radom za boljitak i Liberalna stranka.
Minimalna većina za usvajanje zakona bilo je 28 glasova "za", a jedini protiv bili su delegati Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
Treba reći i da su članovi Saveza za bolju budućnost, Socijaldemokratske partije, Demokratske fronte i Naše stranke napustili sjednicu prije glasanja.
Kasnije, 27. oktobra 2015. godine delegati Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine, Demokratske fronte i Naše stranke u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH pred Ustavnim sudom FBiH pokrenuli su spor u vezi sa procedurom usvajanja Zakona o radu. Spor je pokrenut od strane 17 delegata Doma naroda.
Predmetni spor tiče se odnosa unutar Doma naroda Parlamenta FBiH, te ugrožavanja osnovnih demokratskih prava delegata u tom Domu da, prilikom usvajanja jednog izuzetno bitnog zakona, ne mogu iskoristiti demokratsku proceduru i svoja prava pri njegovom usvajanju, zbog čega se ne može više govoriti o „demokratski usvojenom zakonu“. (acz)
Nema komentara:
Objavi komentar