Ramiz Salkić, potpredsjednik bh. entiteta RS i Edin Mušić, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, na poziv mostarskog muftije Salem-ef. Dedovića posjetili su Trebinje i prisustvovali sastanku bošnjačkih vjerskih i političkih predstavnika Istočne Hercegovine.
Domaćini su informisali potpredsjednika Salkića i predsjedavajućeg Mušića da u Trebinju danas živi samo 400 Bošnjaka, mahom starih i nemoćnih, a u Nevesinju, Bileći i Gacku mnogo manje. Mladi se ne vraćaju, prije svega zbog činjenice da Bošnjaci ovdje ne mogu naći zaposlenje ni u javnim, a ni u privatnim preduzećima. Većina od 6.500 Bošnjaka, predratnih stanovnika Trebinja, danas živi u dijaspori i u svoj grad dolaze tokom ljeta. U svemu tome dobra je vijest da većina Bošnjaka nije prodala svoje nekretnine. Naprotiv, posljednjih godina javlja se trend da Bošnjaci u Trebinju čak kupuju nova imanja, planirajući da ovdje započnu život ispočetka.
Nakon sastanka potpredsjednik Ramiz Salkić je izjavio da je cilj sastanka bio da se sagledaju svi problemi sa kojim se susreće bošnjačka zajednica u Trebinju i Istočnoj Hercegovini.
“Pokušali smo naći modalitete da se njihov život ovdje učini boljim i ugodnijim. Podstakli smo Bošnjake da nastupe sa konkretnim projektima prema svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini. Ovdje su bogata imanja, rodna polja, voćnjaci… Ovdje je mnogo mogućnosti za ugodan život, ali mi moramo pomoći ljudima, koji žive izvan svoje rodne kuće dvadeset i tri godine, da naprave taj željeni korak i vrate se u svoje Trebinje. Moramo pomoći mladima čiji su roditelji porijeklom sa ovih prostora, da vide ovaj grad kao grad svoje budućnosti. Bošnjaci ovdje imaju zemljište, nekretnine, osjećaju ovaj prostor svojim. Pogotovo mladima je to važno za start u životu. Svi nivoi vlasti u BiH imaju obavezu da pomognu takvim ljudima, jer to je najbolji način reintegracije zemlje. Sa ovoga važnoga sastanka poslali smo poruku da Bošnjaci svaki milimetar zemlje Bosne i Hercegovine smatraju svojom zemljom i da niko nema pravo da se odrekne ni jednoga sela, ni jednoga grada… Pozivam Bošnjake da ovdje sačuvaju svoja imanja, da ne prodaju svoj grunt, te da u skladu sa novim Zakonom o premjeru i katastru obave uknjiženje svojih nekretnina”, kazao je potpredsjednik Salkić.
Muftija Dedović istakao je da saradnja Islamske zajednice sa Srpskom pravoslavnom crkvom posljednjih godina bilježi pozitivne trendove, što među građanima stvara veće povjerenje i otvara mogućnosti saradnje i suživota.
Politički predstavnici Bošnjaka u Trebinju, potcrtavajući upravo ovu činjenicu, naglasili su kako je međunacionalna situacija u ovome gradu iz godine u godinu bolja, te da sada očekuju rješavanje ekonomskih pitanja svih građana. Oni su uvjereni da se ekonomskim jačanjem povratničke zajednice mogu osigurati uslovi da se i mladi počnu vraćati u Trebinje.
Edin Mušić je istakao da Bošnjaci moraju u funkciju staviti sve svoje kapacitete, kako bi ojačali svoju poziciju u Istočnoj Hercegovini. Sastanku je prisustvovao i Rašid Hadžović, ministar obrazovanja Hercegovačko-neretvanskog kantona.
Nema komentara:
Objavi komentar