Korisnici Narodne kuhinje Imaret danas su uz kuhano jelo dobili hljeb. Uprkos jučerašnjim najavama da se to neće dogoditi zbog velikih dugovanja Narodne kuhinje, stalni dobavljači i privatne firme nisu dopustile da građani u teškoj socijalnoj i ekonomskoj situaciji danas dobiju "polovicu" svog jedinog dnevnog obroka.
Prema riječima Mensure Husanović, direktorice Regionalnog Merhameta u Tuzli, u okviru kojeg djeluje Narodna kuhinja, Vlada Tuzlanskog kantona obavezala se da će sa 315.000 KM pomagati njihov rad, ali u prošloj godini nisu uplatili nijednu KM.
Prije današnjeg početka podjele hrane, koja se za 2.500 korisnika vrši svakim radnim danom u 12 sati u bivšem tuzlanskom restoranu Express, i na još 16 punktova, ispred vrata kuhinje zatekli smo zabrinuta lica. Mučilo ih je samo jedno pitanje: da li će uz nekoliko kašika kuhanog kupusa dobiti i četvrtinu hljeba po osobi.
"Ovdje se hranim unazad 20 godina, a samohrana sam majka. Moj sin, koji ima 17 godina, sam može pojesti pola hljeba, a upravo toliko dobijemo nas dvoje. On jede, a meni ako koji komadić ostane. Ipak, ovo nam je jedini način za preživljavanje i baš kad smo se ponadali da ćemo, kao i u Sarajevu, hranu dobivati subotom i nedjeljom, počeli su pričati o ukidanju hljeba i mogućem zatvaranju Imareta", govori Tima Alić, dok se ispred Narodne kuhinje zaustavlja dostavno vozilo, iz kojeg izlazi muškarac noseći hljeb.
Ova scena dočekana je uzvicima odobravanja i oduševljenja okupljenih ljudi, koji su se obradovali što danas neće biti gladni, iako su, pričaju u razgovoru za AA, odavno "željni svega, a djeca maštaju o slatkišima".
Senad Abraši kaže da se njegova cijela porodica hrani od obroka po koje on dođe u Narodnu kuhinju.
˝Pustim prvo da se djeca najedu, a onda ja uzmem. Skupljam plastične boce iz kontejnera i to prodajem, pa zaradim koju marku", rekao je Abraši.
Jasmina Aliji duže od 18 godina jede hranu iz kazana ove kuhinje i sjeća se dana kada su donacije bile veće, a hrana ukusnija i "bogatija".
"Svaki dan je ista hrana, ali bolje išta nego ništa. Nama je ovo sve što imamo, a ne znam šta bismo da se Imaret zatvori. Ako nađem neku kesu sa hranom okačenu na kontejneru, uzmem i to. Šta drugo mogu? Kćerke imaju razumijevanja. Srednjoškolke su i ne očekuju previše. Kada dođu iz škole i pitaju 'Mama, šta ima da se jede', ja im otvorim kanticu. Nekad hoće, nekad neće da jedu", kazala je Aliji.
Kada je počela podjela hrane, neki korisnici su ručali u kuhinji, dok su neki obrok u kanticama i plastičnim zdjelama odnijeli kući. Ovi koji su se opredijelili da odmah ručaju, pozivali su prisutne novinare da sjednu i jedu zajedno s njima.
"Bujrum, ima dovoljno za sve", pozivali su uglas.
U međuvremenu, direktorica Husanović izrazila je nadu da će Vlada TK uskoro ispuniti svoju obavezu.
˝Imamo zaliha hrane za još desetak dana. Na humanitarnom koncertu održanom sinoć u Bosanskom kulturnom centru Tuzla skupljeno je 2.750 KM, ali ukoliko ne bude konstantne podrške od strane vlasti, rad Imareta u budućnosti je vrlo upitan", kazala je Husanović.
Nema komentara:
Objavi komentar