Među migrantima koji dolaze u Austriju Balkanci važe za pozitivan primjer
„Kada je riječ o prihvatanju izbjeglica sa Balkana na tržištu rada Njemačka bi mogla učiti od Austrije. Kako navode stručnjaci, ova zemlja ima pozitivna iskustva sa migrantima iz bivše Jugoslavije, koji predstavljaju najveći udio stranaca. „Oni su bolje integrirani nego Turci, a kada je riječ o traženju radnih mjesta, oni su po kvalifikacijama daleko ispred“, kaže ekonomistkinja Monika Koeppel-Turyna iz bečke think-thank centra Agenda Austria. I August Daechter koji istražuje migracije na tržištu rada pri bečkom Centru za socijalne inovacije konstatira: „Javnost smatra da je njihova integracija apsolutno neproblematična.“ Prema podacima Agende Austria stopa nezaposlenosti među ovim useljenicima, koja iznosi 9,9 posto, je doduše duplo veća nego opća stopa nezaposlenosti u zemlji. Ali ona je daleko ispod stope nezaposlenosti među Turcima koja iznosi 15,5 posto. „Ljudi iz bivše Jugoslavije često dobro govore njemački, dobro su obrazovani i zahvaljujući zajedničkoj prošlosti povezani su sa Austrijom“, kaže Koeppl-Turyna. Prema navodima Ministarstva unutarnjih poslova u Austriji živi skoro isti broj Srba i Turaka, na njih otpada po 23 posto svih legalnih boravišnih dozvola izdatih građanima zemlja koje nisu članice EU. Na trećem mjestu su građani BiH sa 21 posto, a onda slijede Kosovo i Makedonija“, piše Frankurter Allgemeine. Ovaj list također navodi da se njemački Institut za tržište rada i istraživanja profesija zalaže za potpisivanje sporazuma sa Zapadnim Balkanom o gostujućim radnicima jer je tamo nivo obrazovanja veći nego u drugim regionima.
Paradoks
Die Zeit piše o odnosu Srbije prema izbjeglicama, koje preko njene teritorije žele doći u Zapadnu Europu. „Hiljade izbjeglica dolaze ovih dana preko Srbije i Mađarske. Oni prelaze preko jedne zemlje, koja želi u EU, u drugu koja je doduše u EU, ali koja poduzima radikalne mjere ograđivanja. Odnos ovih dviju nacija prema izbjeglicama teško da može biti različitiji nego što jeste: Mađarski premijer Viktor Orban upozorava na „invaziju“ i govori o „odbrani kršćanskog Zapada“. Njegov srbijanski kolega na funkciji Aleksandar Vučić nasuprot tome kaže: „Mi imamo posla sa očajnim ljudima, ne sa teroristima i kriminalcima. Oni trebaju pomoć, ne osude i kazne!“ To je začuđujuće: Da članica EU Mađarska gazi nogama europske iskonske vrijednosti kao što je solidarnost, dok Srbija, koja nije članica EU, te vrijednosti visoko poštuje. Beograd djeluje opušteno i spreman je za pružanje pomoći“, ocjenjuje Die Zeit.
Kad prošlost zakuca na vrata
Neue Zuercher Zeitung piše o srbijanskom ministru vanjskih poslova Ivici Dačiću. „Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić je Europljanin otvorenog duha. Predsjednik Socijalističke partije Srbije i bivši premijer zalaže se za približavanje EU, a ove godine kao predsjedavajući Europskom organizacijom za sigurnost i suradnju dao je dobru sliku o sebi. No sada prijeti da ga sustigne njegova prošlost. Srbijanski istraživački novinari su objavili snimak nadzorne kamere na kojem se vidi njegov sastanak sa osuđenim mafijašem Rodoljubom Radulovićem, koji je u bijegu. Na video snimku, koji potiče iz operacije srbijanske tajne službe iz 2008. i 2009. godine, se vide Dačić i Radulović kako se smiju. Njih dvojica se očito poznaju vrlo dobro, nazdravljaju jedan drugom i puše zajedno. Na kraju Dačić napušta lokal, noseći bijelu kovertu. Ostali video snimci pokazuju ukupno devet sastanaka Radulovića sa Dačićevim ljudima od povjerenja, među njima su visokopozicionirani policijski oficiri i njegov šef kabineta. Od objavljivanja video snimaka srbijanski policijski establišment je potpuno uzrujan. Premijer Aleksandra Vučić, koji je inače rječit, samo je neuvjerljivo obećao da će se pobrinuti o svemu. Od tada šuti. U jednom televizijskom nastupu Ivica Dačić je izjavio da su optužbe stare i da on u to vrijeme nije znao da je Radulović kriminalac. „On je moj prijatelj, mi smo pričali o brojnim temama, ali ne o istrazi, o kojoj ja nisam znao ništa“, rekao je Dačić. Dačićeva odbrana nije baš ubjedljiva. Radulović je već 1999. godine i 2003. godine bio osuđen zbog ilegalnih poslova s naftom. A to da Dačić nije navodno znao o istrazi, koja je bila u njegovoj nadležnosti, doima se u najmanju ruku čudnim“, piše Neue Zuercher Zeitung.
Nema komentara:
Objavi komentar