petak, 25. rujna 2015.

BOLEST BALKANACA POIGRAVAJU SE SA NARODOM Blokada granice nastavljena, u igri diplomatija

Promet teretnih vozila onemogućen je na svim graničnim prijelazima, a putnici jedino mogu na prijelaz Tovarnik - Šid.


Na ulaz u Hrvatsku ne propuštaju se vozila srpskih registracijskih oznaka [AP]

Nakon odluke hrvatskih vlasti o blokadi graničnog prijelaza Bajakovo - Batrovci i protumjera vlade Srbije, s jedne i druge strane granice i jutros su duge kolone kamiona.
Na graničnom prijelazu Bajakovo propuštaju se teretna vozila s lako kvarljivom robom, a kolona teretnih vozila na izlazu iz Hrvatske je oko dva kilometra, priopćio je Hrvatski autoklub (HAK).
Na ulaz u Hrvatsku ne propuštaju se vozila registracijskih oznaka Srbije, pa je s druge strane stvorena kolona duga nekoliko kilometara.
"Granični prijelaz Tovarnik od 5:45 sati otvoren je za osobna vozila i autobuse, osim za vozila srpskih registracijskih oznaka, dok je teretni promet u prekidu", navedeno je na HAK-ovim stranicama.
Istovremeno, za sav promet zatvoreni su i svi ostali granični prijelazi sa Srbijom.
U međuvremenu su izbjeglice nastavile dolaziti u Hrvatsku preko prijelaza kod Tovarnika i Bapske, odakle ih odmah upućuju u prihvatni centar u Opatovcu.
Prema podacima hrvatske policije, od početka krize u Hrvatsku je ušlo gotovo 55.000 osoba. Privremeno ih smještaju u Opatovac, a potom prevoze autobusima i vlakom prema Mađarskoj.
Hahn u Šidu
Zbog izbjegličke krize u Beograd će danas doputovati europski povjerenik za susjedsku politiku i proširenje Johannes Hahn te se sastati s predsjednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem.
Iz Vučićevog kabineta je najavljeno kako će Hahn i Vučić obići prihvatni centar u Šidu, te održati zajedničku konferenciju za novinare.
Hahn je uoči posjeta Beogradu rekao da je "Europska unija uz Srbiju u ovoj sveeuropskoj krizi koja se može riješiti jedino zajedničkim pristupom", prenio je Tanjug.
"Zahvalan sam Srbiji što se odnosi profesionalno i odlučno u postupanju s izbjegličkom krizom. Srbija osigurava izbjeglicama pristojne uvjete za život u skladu s međunarodnim standardima", naveo je Hahn.
Glavna tema razgovora s Vučićem i njegovim suradnicima svakako će biti aktualna izbjeglička kriza.
"Ovog tjedna najavljeno je osiguravanje dodatnih 17 milijuna eura koji će biti podrška naporima Srbije i Bivše jugoslavenske republike Makedonije u rješavanju izbjegličke krize", podsjetio je Hahn.
Frontex šalje ekipe i u Hrvatsku
Europska pogranična policijska služba pojačat će u narednim danima kontrolu šengenske granice u Grčkoj, Italiji i Mađarskoj, a nije isključeno da jedan njihov tim bude poslan i u Hrvatsku, izjavila je Ewa Moncure iz Agencije za nadzor granica Europske unije "Frontex".
U izjavi za beogradske Večernje novosti podsjetila je da ta agencija već ima oko 350 ljudi u Grčkoj, 40 u Italiji i gotovo 40 njih u Mađarskoj.
"Ukoliko kriza bude eskalirala, moguće je da nam i Zagreb uputi zahtjev za raspoređivanje naših timova na njihovim granicama", kaže Moncure.
Podsjeća i kako je Europsko vijeće prije nekoliko mjeseci donijelo odluku da se pojača kontrola vanjske granice EU zbog povećanog priljeva izbjeglica, koji je samo prošle godine utrostručen u odnosu na 2013. godinu.
Frontex će od studenog povećati broj kontrolnih punktova za registriranje izbjeglica, naročito na grčkim otocima i Siciliji, koji su najčešće njihova prva postaja u EU.
"U narednim danima trebali bismo razmjestiti još šest-sedam timova s opremom za uzimanje otisaka prstiju. Na taj način bit će lakše odvojiti prave tražitelje azila od ekonomskih migranata", rekla je Moncure.
Planiraju razviti i poseban sustav zaštite obale, te je odlučeno da se krene u vojnu akciju protiv organiziranja ilegalnih prebacivanja. Cilj im je da se, prije svega, smanji broj prelazaka izbjeglica preko Mediterana.
Kriza uskoro prestaje
Kad je kriza na granicama Hrvatske i Srbije u pitanju, prema saznanjima beogradskog lista Danas očekuje se da se situacija normalizira do ponedjeljka ili najkasnije do 7. ili 8. listopada kad će biti održan Summit Zapadnog Balkana u Luksemburgu, posvećen upravo izbjegličkoj krizi i nestabilnim odnosima u regiji.
"I Srbija i Hrvatska će, već u petak otvoriti svoje granice, jer će Europska unija na tome insistirati i izvršiti pritisak. Nije realno da se problem sa zatvaranjem granica, nastao zbog izbjegličke krize, riješi u Srbiji, jer je to neizvodlivo", tvrde izvori Danasa u diplomatskim krugovima.
Europski dužnosnici navodno rade na organiziranju susreta ili ponovnog stupanja u izravni kontakt dvojice premijera Aleksandra Vučića i Zorana Milanovića.
Prema saznanjima Danasa, za rješavanje krize bit će neophodno da Srbija određeni broj izbjeglica preusmjerava i na granicu s Mađarskom, odnosno na granični prijelaz Horgoš 2, koji je otvoren.
Istovremeno će veliki broj izbjeglica, kao i do sada, put do Europske unije nalaziti preko Hrvatske, pa će ta država nastaviti organizirano prebacivati izbjeglice u susjednu Mađarsku.
Da je Hrvatska pod pritiskom i oštrim kritikama Bruxellesa zbog zatvaranja granica, zaključuje Danas, svjedoče ne samo apeli najviših europskih dužnosnika da ta država pod hitno otvori granice sa Srbijom, već i činjenica da je Europska komisija počela istragu o tome je li zabrana ulaska teretnih i privatnih vozila iz Srbije u Hrvatsku u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.

Nema komentara:

Objavi komentar