Naila Hebib-Valjevac
Snimak: GLAGOLJICA I BOSANCICA NISU UMRLE
Historijat upotrebe imena "Bosanski jezik" izvan bosnjacko-muslimanskog kulturnog kruga
1. Rekli smo vec da najstarija svjedocanstva o upotrebi imena Bosna datiraju jos iz polovine desetog vijeka, kod Porfirogenita. Rekli smo takodje,da je to ime starije od tog svjedocanstva, cak i da je predslavensko,ali na nauci je da dalje traga ka osvjetljenju ovog problema.
2. Veliki broj dokumenata, svjedocanstava i drugih cinjenica sacuvano je iz vremena bosanskog Bana Kulina, posebno je zabiljezeno mnogo predmeta sa bosanskim nazivom: bosanski vez, bosanske mahrame, bosanske sablje, bosanski cilimi, nakiti bosanske izrade. Ovdje se necemo upustati u detalje.
3. Bosanski muslimanski pisci, u osmanlijskoj epohi, pisu na stranim jezicima: turskom, arapskom i persijskom, ali su svoj maternji jezik redovito nazivali, i to biljezili , kao "bosanski".
4. Od vremena Kulina Bana, preko vremena vladavine Turaka i do nasih dana, stvarna je i bogata narodna lirika i epika, koju su sakupljali i biljezili kasniji istrazivaci. I sve je to stvarano na bosanskom jeziku. Jedan od skupljaca je bio i vec pomenuti Mehmed-beg Kapetanovic.
5. Konstantin filozof s kraja cetrnaestog vijeka spominje, pored ostalih i "bosanski jezik"
6. Ninski biskup u Peri pisao je 1581. godine jednom fratru "bosanskim jezikom".
7. Jedan od najstarijih pomena bosanskog jezika nalazimo 1436, u Kotoru gdje se u zapisniku o otkupu neke djevojcice od strane kotorskog kneza kaze da je ona "bosanskim jezikom djevena".
8. Prvi bosanski pisac Matija Divkovic ostavio nam je bogato djelo bosanskim jezikom napisano, a bosanskim jezikom su pisali i mnogi njegovi savremanici iz sedamnaestog vijeka. Duvanjski biskup fra Pavle Dragicevic 1735. godine pise da u Bosni ima "devet svecenika koji se pri vrsenju slozbe bozje ispomazu bosanskim jezikom".
9. Bosanski jezik spominje i znameniti putopisac EvlijaCelebija (17. vijek), a spominje i bosanski rijecnik M. H. Uskufije.
10. Prvi nas gramaticar Bartol Kasic (Pag 1575), koji je umro u Rimu 1650, kao rodjeni cakavac zalaze se za zajednicki jezik kod juznih Slavena i napominje da bi to trebalo da bude bosanski jezik. (Rim 1640)
11. Isusovac Jakov Miklja (1601 - !654) istice da je od svih jezika "bosanski jezik najljepsi".
12. Hrvatski pjesnik Andrija Kacic-Miosic (1704-1760) prevodio je sa latinskog i italijanskog "na bosanski".
13. Bosanski jezik spominje i Matija Antun Reljkovic (1732-1798). 14. Mula Mustafa Baseskija u svom "Ljetopisu" tvrdi da je Mula Hasan Niksicanin govorio "pola turski pola bosanski".
...
16. Hercegovacki srpski prvaci, na primjer Prokopije Cokorilo, traze od Alipase Rizvanbegovica da se za vladiku postavi "covjek vican bosanskom jeziku", a vodja hercegovackog ustanka Pero Tunguz znao je govoriti:"Razumi me, covjece, bosanski ti govorim"!
...
18. Gramatika bosanskog jezika izdana je za potrebe skola i izdao ju je Frane Vuletic, a stampala bosanska vlada 1880. Bila je u upotrebi do 1911, ali je od 1908. promijenila ime u "Gramatika srpsko-hrvatskog jezika".
19. Franjevci su 1894 otpisivali M.P.Desnicu da ne govore srpski, "nego bosanski". ...
23. I nasi pisci dvadesetog vijeka, iz bosne i van nje, govorili su o bosanskom jeziku. Tako, na primjer, Petar Kocic kaze na pojave germanizacije: "Germanizacija dovodi do varvarstva prema nasem velikom,silnom, sjajnom i slobodnom bosanskom jeziku...To nas,kao stare i dobre Bosnjake mora boljeti, jer je nas jezik i u najstarijim vremenima bio neobicno lijep, mnogo ljepsi i narodniji i od jezika u istocnim srpskim zemljama koji se tamo razvijao pod uticajem vizantijske kulture i grcke sintakse".
24. O bosanskom jeziku su se najbolje izrazavali i cuveniji ljudi od pera,kao sto su bili Aleksandar Belic i Isidora Sekulic. Posebno je u tom pogledu interesantan Belicev rad "Bosanski jezik i stil".
Tesko bi bilo nabrojati sve vazne primjere koji govore o postojanju i ljepoti bosanskog jezika. Knjige se o tome mogu napisati, samo od primjera van muslimanskog kulturnog kruga, a o muslimanskom kulturnom krugo da i ne govorimo. Kulturni i javni radnici, pisci i strucnjaci za jezik iz tog, muslimanskog kruga, uradice to i bolje i strucnije od mene. Ja sam spomenuo samo nekoliko primjera koji nisu ni najvazniji ni najbolji. Tek da naznacim temu, u skladu sa svojim skromnim znanjem i zadatkom koji sam sebi dao. "
Naila Hebib-Valjevac
BOSNA BOSNJASTVO, I BOSANSKI JEZIK
Zbornik referata sa Osnivacke skupstine Matice Bosnjaka
Izdavac: MATICA BOSNJAKA u saradnji sa izdavackom kucom
"BOSANSKA RIJEC - DAS BOSNICHE WORT" 1993
Stampa: Graficki zavod Hrvatske, Zagreb
Jedan od njih je i ovaj, na zalost dusmana.
"Gramatika bosanskog jezika" za srednje skole dio I i II
Prodavala se kruto vezana po 40 novcica.
Izdata u Sarajevu 1890 Nakladom zemaljske vlade BiH.
Stampa - Zemaljska stamparija
U sveucilissnoj biblioteci u Zagrebu mozete pogledati sacuvani primjerak.
Prof. Ante GRANIC
Nema komentara:
Objavi komentar