utorak, 25. kolovoza 2015.

Bogata biljnim hormonom estrogenom, crvena detelina može da pomogne ženama u (pred)menopauzi, u očuvanju kvaliteta života kakav je bio pre hormonskog disbalansa. Ekstrakt ove lekovite biljke sadrži četiri različita izoflavonoida, slične strukture kakav je ženski polni hormon estrogen. Preparati sa biljnim estrogenom kombinovani sa vitaminom E otklanjaju tegobe u vidu valunga (naleti vrućine), nesanice, pojačanog znojenja i nervoze. Regulišu nivo holesterola, štite srce i krvne sudove, čuvaju strukturu kože i sluzokože, smanjuju mogućnost nastanka osteoporoze, poboljšavaju vitalnost i usporavaju starenje. Narodna medicina ovu biljku preporučuje i u vidu sirupa za lečenje astme, čaja za ispiranje grla četiri do pet puta na dan, kao sedativ koji ima umirujuće dejstvo, kao diuretik, za čišćenje kože zahvaćene ekcemima i psorijazom... Sirup protiv astme se priprema tako što se šaka crvene deteline pomeša sa dve šolje meda i sokom isceđenim od dva limuna. Sok deteline i med se prvo prokuvaju, pa se u taj sadržaj doda limunov sok, a onda sve zajedno sipa u flašu i zatvori. Zavisno od težine bolesti i ispoljenih simptoma, uzimaju se jedna do dve kašike nekoliko puta dnevno. Radi boljeg delovanja, pije se polako.

Sekretarijat Energetska zajednice (EZ), s direktorom Janezom Kopačem na čelu, predložio je prije nekoliko dana Ministarskom vijeću EZ da oštro kazni BiH zbog neusvajanja energetske strategije na državnom nivou.
 
Stigla obavijest
 
Energetska zajednica već je obavijestila i nadležne državne institucije o predloženim kaznama, prije svega Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Na taj način naša država mogla bi izgubiti čak do 100 miliona eura koji su planirani za projekte u energetskom sektoru, a predviđene sankcije već su navedene u pismu.
 
Informaciju o predloženim sankcijama potvrdili su nam jučer i Kopač te Mirsad Salkić, član Državne regulatorne agencije za električnu energiju (DERK).
 
Kopač kaže da je BiH probila sve rokove još u junu prošle godine, jer nikada nije usvojila ni državni zakon o plinu, iako je EZ nudila konkretna rješenja. BiH je, također, za ovo bio dat rok od kraja prošle godine, ali ni on nije ispoštovan.
- Mi smo predložili da se uvedu sankcije, to je tačno. Više nemamo šta čekati. Ali, vidjet ćemo šta će reći članovi Ministarskog vijeća EZ. Znam samo da nijedan rok nije ispoštovan – rekao nam je Kopač.
Salkić, koji je također upoznat s pismom EZ, kaže nam da će Ministarsko vijeće EZ o sankcijama raspravljati sredinom oktobra na sjednici u Tirani.
 
- Znam samo da svi budući projekti iz sektora saobraćaja, plina i struje mogu biti ugroženi, a to nije dobro - kaže Salkić.
 
Ukidaju subvencije
 
Kako saznajemo, u pismu bh. institucijama Kopač traži od Evropske komisije da BiH zamrzne sva finansijska sredstva predviđena za ulaganja u energetski sektor. Traži se i da se BiH, kao članici EZ, ograniči pravo glasa u ovoj instituciji te da se članovima koji učestvuju u radu EZ ukinu sve subvencije u narednih 12 mjeseci. BiH je jedina država koja je već ranije kažnjena zbog neprovođenja preuzetih obaveza. Ovog puta, predložene kazne do sada su najveće kada je u pitanju ova institucija.
 

Šta su tražili SBB-ovi poslanici

Poslanici Kluba SBB-a u Državnom parlamentu tražili su još 10. juna ove godine saglasnost Kolegija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH da se zatraži izjašnjenje Vijeća ministara BiH o zahtjevima Energetske zajednice. No, njihov zaključak prilikom glasanja nije dobio entitetsku većinu.
 
Oni su od Vijeća ministara tražili da u roku od mjesec dana da precizne odgovore po svim primjedbama direktora Sekretarijata Energetske zajednice Janeza Kopača.

Nema komentara:

Objavi komentar