subota, 25. srpnja 2015.

JOSIP JURATOVIĆ: Nitko normalan neće ulagati u ovakvu BiH

JOSIP JURATOVIĆ: Nitko normalan neće ulagati u ovakvu BiH

MOSTAR - Dok se Federacija BiH, ali i cjelokupna država guši u vlastitoj nemoći održanja fiskalne stabilnosti i krpanja proračunskih rupa, sa zapada ne stižu tako vesele vijesti koje bi dale tračak nade porušenom bh. gospodarstvu. Naime, Josip Juratović, jedini Hrvat u njemačkom Bundestagu kao zastupnik SPD-a javno je u Mostaru priznao kako njemački ulagači nemaju „posebnu sliku“ za ulaganje u BiH, jer situacija nije tako uređena da bi bila povoljna za investicije.

Time je praktično otkrio surovu realnost u kojoj se nalazi BiH čije političke vođe nisu uspjele stvoriti povoljnu klimu za ulaganje izvana-čak što više i ono malo domaćh proizvođača u nezavidnoj su situaciji zbog nepostajanja jasne razvojne strategije. A da stvar bude gora, ta ista država i elite svojski se trude da iscrpe i posljednju marku iz još uvijek uspješnih poduzeća, kako kroz neralne namete, tako i kroz politički utjecaj i pritiske.
Juratović je ovom prilikom naglasio kako društvo u BIH mora konačno profunkcionirati i to kroz političko-društveni rad na europskim pregovaračkim poglavljima, a nakon toga bi se stvorila klima za ulagače-prvo iz BiH i regije. Tek kada bude investicija iznutra, bit će i iz vana, najavio je Juratović. No, svjestan kako do toga BiH teško može sama doći, on je ipak preporučio jačanje regionalne suradnje, a što s druge strane ima i ogromnu važnost za zapadne investitore, jer realno govoreći, niti jedan poduzetnik neće ulagati samo u tržište dva milijuna stanovnika.
Tek kada poduzetnička klima zaživi u regiji kroz suradnju i uskladi se onda će investicije doći same od sebe, naveo je Juratović, koji je jasno kazao kako pričati priče da će poduzetnici samo tako doći izvana i ulagati u BiH je pustolovina u koju se nitko neće upuštati.
A koliko je BiH neprivlačna zemlja dovoljno je pogledati i odnos službenog Bruxellesa prema slanju novca za razvojne projekte u našoj zemlji kroz popularnu IPA komponentu. Naime, bez učinkovitog mehanizma koordinacije između različitih razina vlasti, a što je nužno ne samo za usvajanje i provedbu pravne stečevine EU-a, već i za korištenje pretpristupnih fondova, Bruxelles neće davati najavljene milijune. Mnogo milijuna, točnije 620 koliko je predviđeno za proračunsko razdoblje od 2014. do 2020. godine.
Investitori također nisu bili pretjerano oduševljeni niti kad su čuli gdje nas je ove godine smjestio magazin Forbes analizirajući pravo vlasništva, poreze, rasprostranjenost korupcije, osobne, trgovinske i monetarne slobode, birokraciju i zaštitu ulagača. BiH se tako našla na 84. mjestu u društvu država kao što su Ruanda, Zambija i Barbados.
Ukoliko gledamo pojedinačne kriterije, BiH je najlošije ocijenjena kada je u pitanju birokracija pa se po tom kriteriju našla na dalekom 120. mjestu. Slijede vrlo loše ocjene za porezno opterećenje po kojima je BiH pozicionirana na 118. mjesto. Navadeni pokazatelji davnu su trebali upaliti alarm u entitetskim i državnim institucijama, a u prvom redu u središnjicama stranaka koje ovu zemlju vode i smatraju privatnom svojinom

Nema komentara:

Objavi komentar