petak, 15. svibnja 2015.

STRUČNJACI UPOZORAVJU Bajrović: Ako su mališani u vrtićima otrovani životinjskom salmonelom, problem se može ponoviti


                        Bajrović: Moramo znati izvor salmonele 
Profesor sa Veterinarskog fakulteta u Sarajevu, sa Odsjeka za zarazne bolesti Tarik Bajrović rekao je kako je nedopustivo da ni nakon  20 dana nije poznato od koje vrste salmonele su zaraženi mališani u vrtićima „Djeca Sarajeva“.
Profesor Bajrović rekao je za BH Sloboda da je vrlo važno da se otkrije vrsta salmonele kojom su zaražena djeca u sarajevskim vrtićima, odnosno da li se radi o takozvanoj humanoj ili životinjskoj salmoneli.
Ukoliko je uzrok trovanja mališana u vrtićima salmonela čiji je uzročnik životinja, Bajrović upozorava da je što prije potrebno otkriti životinje koje su izvor bakterije, zbog sprečavanja dalje zaraze ali i zbog sprečavanja štete na farmama gdje borave zaražene životinje, na kojima salmonela može uzrokovati velike gubitke.
Više od 200 mališana iz nekoliko vrtića „Djeca Sarajeva“ zaraženi su bakterijom salmonela, krajem aprila ove godine. Iako su prošle skoro tri sedmice od incidenta, javnost još uvijek ne zna kojom vrstom salmonele su otrovani mališani. 
Također, krije se i proizvođač hrane u čijim proizvodima je bakterija pronađena. Djeca su, navodno, zaražena bakterijom koja se nalazila u pavlaci, ali nije objavljeno ko je proizvođač te pavlake. Otkriveno je jedino da je dobavljač hrane sarajevska firma Gold Mignon.
- Malo je vjerovatno da je uzrok salmonele čovjek. Ako je salmonela pronađena u namirnici životinjskog porijeka, onda je najvjerovatnije uzrok te bakterije životinja. Onda je vrlo važno da se pronađu životinje koje su uzročnici tih bakterija, kako bi se spriječila dalja zaraza, naročito sada kada idemo u ljetni period – reko je profesor Bajrović, dodajući da je ovo pitanje osjetljivije uzme li se u obzir da se radilo o trovanju djece, kod kojih proliv može biti fatalan, a koji je jedan od glavnih simptoma salmonele.
Čudi da država ne može ponuditi pravi odgovor roditeljima o tačnim uzrocima trovanja djece u vrtićima, iako se godišnje troše milioni na educiranje stručnjaka iz raznih oblasti, kao i za nabavljanje skupocjene opreme koji bi trebali biti od koristi građanima BiH,

Nema komentara:

Objavi komentar