nedjelja, 15. ožujka 2015.

Nismo dobili Vladu FBiH, već raspodjelu moći i resursa


Nismo dobili Vladu FBiH, već raspodjelu moći i resursa

SARAJEVO – Smatram da previše pozornosti posvećujemo političkim i politikantskim igrama, dok suštinske teme potpuno ostaju po strani. Kakvi god bili kadrovski rasporedi i raspodjele moći, mislim da se ništa bitno neće promijeniti, naveo je u razgovoru za Vijesti.ba politički analitičar Žarko Papić.
Na pitanje jesu li resori u Federaciji BiH fer raspoređeni, Papić kaže da misli da nismo ni dobili Vladu FBiH, već raspodjelu moći i kadrova po ministarstvima te prognozira da će slično biti i s Vijećem ministara BiH.
Ništa se nije promijenilo
“Ono što mi se čini zanimljivim jest to da su vodeći političari prije nekoliko mjeseci za par dana sklopili koalicijski sporazum koji je u sebi sadržavao i neke elemente programa, a onda im je trebalo 4-5 mjeseci da raspodjele moć, tj. ministarstva. To govori da se definitivno ništa nije promijenilo. Stranke funkcioniraju kao interesne, a ne političke organizacije. Rezultat kartelskog funkcioniranja je pretrpana javna uprava, javni sektor”, upozorava on.
Govoreći o tome hoće li ova koalicija dočekati kraj mandata, izrazio je sumnju da će ona potrajati imajući u vidu velike programske razlike između, npr., SDA i HDZ-a BiH.
“DF je tu, uvjetno rečeno, nov i volio bih da ne ponovi greške starih stranaka, tj. da ne uđe u varijantu dijeljenja moći kako se ona dijelila od rata do danas. Teško je biti optimist da će ova koalicija trajati dugo, posebno kada se 2016. godine, kako najavljuje HDZ BiH, otvori problem ustavnih promjena. Ponovno će se sudarati na velikim ideološkim, konceptualnim i ustavnim temama, a opet će po strani ostajati nezaposlenost”, navodi sugovornik Vijesti.ba podsjećajući na dosadašnja iskustva s neprincipijelnim koalicijama.
Mijenjati Izborni zakon
On smatra da bi najbolje bilo što prije mijenjati Izborni zakon BiH i omogućiti izvanredne izbore. Na pitanje hoće li bh. političari odgovorno postupiti prema novoj europskoj inicijativi, Papić kaže da vjeruje u iskrenu namjeru EU-a da pokrene stvari u BiH, no ne vjeruje i da naši politički lideri iskreno misle realizirati ono što su potpisali.
On pojašnjava i da je interes EU-a za BiH u posljednje vrijeme povećan stoga što su se geopolitičke okolnosti ratom u Ukrajini promijenile te Unija ne želi ostaviti prazan prostor u BiH iz straha od potencijalnih konflikta i utjecaja s istoka.
“Ključna stvar kod europskih integracija je da na kraju uopće nije bitno hoćemo li biti članica EU-a ili ne. Naravno, bilo bi jako važno da budemo, ali najvažniji je proces usklađivanja bh. standarda s onima iz EU-a. Dakle, bitna je normalizacija BiH, koja je sad potpuno izvan svih logičnih demokratskih standarda. Bitan je proces naše unutarnje promjene i reforme, a članstvo će biti samo potvrda da smo uspjeli”, kaže, među ostalim, Papić.

Nema komentara:

Objavi komentar