Tihić, Izetbegović, Branković, Osmanagić, Rešidbegović
25.06.2012.
Nakon što su na Vladi FBiH potpuno legitimnim i demokratskim glasanjem većine ministara smijenjeni nadzorni odbori šest javnih preduzeća, među kojima su i oni “BH Telecoma”, “BH Pošte” i “Elektroprivrede BiH”, iz političke kuhinje SDA uslijedile su histerične reakcije i optužbe da se stvara nova koalicija “za pljačku i nasilje”.
Klasičnom zamjenom identiteta, SDA i njen predsjednik Sulejman Tihić tako opet podmeću kukavičije jaje drugima, odnosno SDP-u, koji je sa Savezom za bolju budućnost BiH i dva HDZ-a dogovorio novu federalnu parlamentarnu većinu.
Zlatne koke
Riječ je, naravno, o očajničkom pokušaju da se, ne birajući sredstva, zadrže pozicije u “zlatnim kokama” Federacije BiH, kao što je “BH Telecom”, iz kojeg su SDA i njeni direktori proteklih godina milione maraka izvlačili u crne fondove stranke.
Vrhu SDA, na čelu s Tihićem i njegovim potpredsjednikom Bakirom Izetbegovićem, koji putem zeta Jasminka Akšamije, dugogodišnjeg izvršnog direktora “BH Telecoma”, praktično određuje tokove isisavanja novca iz ove kompanije, jasno je da nova vlast neće biti nimalo blagonaklona prema takvim kriminalnim aktivnostima. Naprotiv!
Uzmu li se u obzir fakti o uništavanju i pljački najznačanijih državnih preduzeća u FBiH, SDA i njene čelnike vrlo bi lako mogla zadesiti sudbina HDZ-a u Hrvatskoj i bivšeg premijera i predsjednika ove stranke Ive Sanadare, koji pred tamošnjim pravosuđem odgovaraju za niz afera iz oblasti teške korupcije, protuzakonitog punjenja crnih stranačkih fondova te sprege marketinških agencija, političkih moćnika i organiziranog kriminala.
U ladicama bh. tužilaštava, naime, već se nalaze brojni materijalni dokazi o kriminalu počinjenom u “Energoinvestu” te “Željeznicama FBiH”, preduzećima koja do danas čvrsto kontrolira SDA.
Sistemsko obezvređivanje “Energoinvesta”, naprimjer, dovelo je do akumuliranja ogromnih dugovanja ove kompanije, nekadašnjeg privrednog giganta. SDA je u protekloj deceniji na rukovodećim pozicijama ovog državnog preduzeća konstantno imala svoje kadrove, od Nedžada Brankovića, preko Džemaila Vlahovljaka, do aktuelnog generalnog direktora Enesa Čengića.
Finansijska policija FBiH još 2008. godine je Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo podnijela izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv Brankovića i još trojice rukovodilaca ovog preduzeća zbog prodaje potraživanja u milionskim iznosima.
Krivične prijave
U “Željeznicama FBiH” počinjen je još evidentniji kriminal, a preduzeće je dovedeno u izuzetno tešku finansijsku situaciju. I tu je političko-kriminalna sprega, pod pokroviteljstvom SDA, funkcionirala bez premca.
Na čelu ovog preduzeća SDA je, uz nesebičnu pomoć Stranke za BiH, od početka imala svoje kadrove, oličene u likovima generalnih direktora Nedžada Brankovića, Narcisa Džumhura te Nedžada Osmanagića.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo već vodi opsežnu istragu protiv 12 osoba koje se sumnjiče za multimilionski kriminal u “Željeznicama FBiH”, a protiv kojih je Federalna uprava policije (FUP) još u maju prošle godine podnijela krivične prijave.
Istražni organi zasigurno će se pozabaviti i ogromnim kriminalom počinjenim u oblasti saobraćaja i komunikacija, kojim je u prošlosti na području FBiH suvereno upravljala SDA.
Brojni dokazi o kriminalu evidentni su i u namještanju poslova slovenskom SCT-u te drugim stranim kompanijama u okviru gradnje sarajevske zaobilaznice, pri čemu su se, u režiji SDA, zaobilazile domaće firme, koje su sračunato gurane u bankrot i ekonomsku provaliju.
O sramnoj ulozi SDA i SBiH u propasti Tuzlanske banke, prodaji “Željezare” Zenica za jednu KM, sunovratu “Krivaje”, nekadašnjeg drvoprerađivačkog giganta iz Zavidovića, te “Famosa”, “Unisa”, vogošćanskog TAS-a, živiničkog “Konjuha”… ispisani su tomovi novinskih stubaca.
Politička ubistva
Uprkos svim tim grijesima, SDA se ovih dana, blateći stranke koje čine novu vladajuću koaliciju, bez imalo ustezanja služi terminima “pljačka” i “nasilje”.
A nasilje, pljačka i ubistva, prema svim pokazateljima, upravo su proizvod dvadesetogodišnje vladavine SDA, jer su u njenom političkom dvorištu, naprimjer, osvanuli leševi federalnog doministra unutrašnjih poslova Joze Leutara i pomoćnika direktora AID-a Nedžada Ugljena. Također, policijski istražitelji odavno su upoznati s vezama zloglasne zločinačke organizacije Zike Turkovića sa članovima ove stranke.
Da ne govorimo o ekonomskom haosu i beznađu koje iza sebe ostavlja SDA, jer BiH je i zvanično na vrhu ljestvice u Evropi po broju nezaposlenih i korupciji, 73 posto mladih ljudi želi napustiti zemlju, tek svaki osmi mladi čovjek ima posao, a na samom smo evropskom dnu po siromaštvu.
Nema većeg zločina i nasilja prema vlastitom narodu i državi od ovih crnih brojki. Zato su Sulejman Tihić i SDA posljednji koji bilo kome u ovoj zemlji mogu držati lekcije o domoljublju, poštenju i sposobnosti.
Dok su borci ginuli na linijama odbrane Sarajeva, Selimovići su uz pomoć SDA privatizirali “Sarajevsku pivaru”
Hilmo i Mujo Selimović: Biznis pod okriljem SDA
Poništavanje ratne pljačkaške privatizacije, koje najavljuje nova parlamentarna većina u FBiH, tek bi moglo biti bolno pitanje za stranku kojom danas upravlja Sulejman Tihić.
To se, prije svega, odnosi na kriminalno privatiziranu “Sarajevsku pivaru”, koju je SDA predala u ruke ratnoprofiterskoj porodici Selimović, ocu i sinu Hilmi i Muji. Javnosti je, naime, općepoznata priča o pljački milijarde maraka vrijednih “Sarajevske pivare” te još stotinu i dvadeset kompanija koje je preotela ova porodica uz političko pokroviteljstvo SDA. Kao što je poznato i to da su Selimovići iz dezerterstva u Češkoj oteli “Pivaru” od njenih radnika i dioničara, i to dok su na linijama odbrane države ginuli najbolji sinovi ove zemlje. Poražavajuća je činjenica da danas nijedan sarajevski advokat ne smije preuzeti pravnu zaštitu pokradenih dioničara “Pivare”.
Ortaci Nedžada Brankovića htjeli preuzeti “Energoinvest”
Ortaci Nedžada Brankovića htjeli preuzeti “Energoinvest”
Očigledan pokušaj otimačine milionski vrijedne državne kompanije “Energoinvest” zabilježen je 2008. godine, kada je kontrolni paket dionica ovog preduzeća pokušala preuzeti ortačka grupa od 17 ljudi, s tadašnjim direktorom Vlahovljakom na čelu, a iza koje su stajali Nedžad Branković i SDA.
Ovaj “vizionarski potez”, kako je tada nazivan, osujećen je ponajviše zahvaljujući antikorupcijskom pisanju i dokumentiranim tekstovima “Dnevnog avaza”, koji je razobličio i ortačku grupu i njene veze sa SDA.
Kako su borci prevareni s certifikatima
Za vrijeme neprikosnovene vladavine SDA država je privatizirala 748 preduzeća za koja je u gotovini naplatila tek 500 miliona, dok je nevjerovatnih 8,5 milijardi maraka naplaćeno u certifikatima!
Tadašnji vlastodršci u FBiH napravili su prevaru stoljeća tako što su većinom slovenskim investicionim fondovima, ali i domaćim iza kojih su stajali prsti ministara i premijera iz SDA, u bescjenje i za certifikate prodali perspektivna bh. preduzeća. S druge strane napravljena je i ogromna prevarai bh. građane, a najviše boraca, jer su im podijeljeni certifikati koje je vlast sračunato i u kratkom roku drastično obezvrijedila.
Boračka udruženja ovih dana su najavila da će od nadležnih institucija zatražiti pomoć da dođu do istine o sudbini njihovih certifikata.
Hotele vrijedne 200 miliona, Alija Budnjo dobio za 1,8 miliona KM!
Budnjo: Tihićev prijatelj
Mnogo je primjera pljačkaške privatizacije u režiji SDA. Tako je Alija Budnjo, omiljeni tajkun i suvlasnički prijatelj Sulejmana Tihića, za bagatelnu cijenu od 1,8 miliona maraka uspio doći do većinskog paketa dionica hotela “Terme”, “Hungarija”, “Austrija”, “Hercegovina” i “Bosna”, zatim turističkog centra “Oaza”, nekoliko desetina bungalova, restorana” Kristal” te brojnih objekata na Ilidži.
Realna vrijednost ove imovine, prema procjeni stručnjaka, iznosila je više od 200 miliona maraka.
Nema komentara:
Objavi komentar