Nemamo kulturnu ,kolektivnu snagu jer čim dođe do nekim ozbiljnijih procesa dođe do podjela ili se posvađamo sa komšijama ili počinje međusobno otimanje resursa kao što je danas tipičan slučaj, smatra Šijaković.
"Mi nemamo sistem, imamo vrlo slabu opštu kulturu, teška je situacija. U takvim uslovima isplivaju na površinu mešetari, razni probisveti, neznalice, snalažljivi kako se to kod nas kaže. Snalažljivost bi trebala bude pojam da se čovjek snalazi u nekom znanju, a ovdje se i to koristi u nekoj konotaciji da je snalažljiv čovjek koji vara, krade, korumpira", rekao je Šijaković.
On ističe da u BiH cvjeta politička korupcija koja nagriza ovo društvo.
Politika umjesto da bude u službi kolektiva, napretka društva, u siromašnim zemljama kao što je naša politika ogrezla u korupciji nameće stav da u njoj vidimo egzistencionalnu slamku spasa, što je pogubno za svako društvo.
"Mi smo javno javno promovisali korupciju kao javno kulturno dobro, kroz izbore, manipulisaće se ljudima, njihovim potrebama, njihovim interesima, njihovom savješću", smatra Šijaković.
Šijaković ukazuje da je nestabilna država pomognuta međunarodnom zajednicom krivac za pljačkašku privatizaciju. Državna preduzeća su u stvari bila udružena privatna imovina, tako da su ponovnom privatizacijom radnici prevareni.
"To je jedna vrsta ekonomskog zločina ili kao ekonomicida, kao vrsta ekonomskog genocida izvršena nad milionima ljudi u bivšoj Jugoslaviji, pa i Bosni i Hercegovini", istakao je Šijaković.
Mi smo ispucali svoje vrijemu u tzv. titovom vremenu, potrebno nam je najmanje 30-40 godina da bi se ponovo vratili na kolosjek razvoja, smatra Šijaković.
Nema komentara:
Objavi komentar