nedjelja, 21. veljače 2016.

Dodik ide stranputicom, Bošnjaci moraju tražiti rješenje za opstanak u RS

Da li je NSRS poligon samo jednog naroda koji ima pravo da traži sve, a od nas, od drugih naroda, uzimaće poreze i sve što treba da puni budžet, pri tom nam ništa ne uzvraćajući i sve uskraćivajući? Zabrinut sam pravcem u kojem ide ovo društvo. Umjesto da se uvažavamo, slušamo, poštujemo norme propisane Ustavom, mi moramo tražiti rješenja da bismo opstali na ovom prostoru, upozorio je u razgovoru za Vijesti.ba Mujo Hadžiomerović, predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS.

VIJESTI.BA: Gospodine Hadžiomeroviću, kako komentarišete odluku predsjednika RS Milorada Dodika da povuče zakon o unutrašnjim poslovima i policiji i vrati ga ponovo u parlamentarnu proceduru?
HADŽIOMEROVIĆ: Bošnjaci od predsjednika RS Milorada Dodika traže da poštuje Ustav RS. Možda on ima neki drugi ustav, koji nama nije poznat, pa onda radi u skladu s tim. Norma koju smo mi amandmanom tražili je jasna i identična onoj koja stoji u Ustavu, a zakoni i niži akti predviđaju da se te stvari detaljnije normiraju. Dakle, u Zakonu smo trebali još preciznije tražiti vremena, rokove i slično, kako bi se ispoštovalo ono što je u Ustavu.
Za Bošnjake ovo je alarm svih alarma. Moramo međusobno razgovarati i tražiti adekvatne odgovore na ovakvo ponašanje. Dodik ide takvom stranputicom da će vrlo brzo propisati koliko Bošnjaci mogu da udišu zraka, koliko hrane mogu jesti ili će im to pak sve uskartiti! Zaista smo zabrinuti za sve što se dešava u RS.
VIJESTI.BA: Predstavnici vladajuće koalicije nedavno su prihvatili amandmane Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a na ovaj zakon, koji govore da struktura policijskih službenika u policiji RS-a treba da odražava nacionalnu strukturu stanovništva prema popisu iz 1991. godine. Imajući u vidu tu činjenicu, jeste li iznenađeni ovakvom odlukom predsjednika RS? Šta može biti njen uzrok?
HADŽIOMEROVIĆ: Meni je žao što se opozicija u ovom slučaju svrstala sa pozicijom. Oni su izvršili pritisak da se ovo desi. Mislim da je ova odluka nerazumna i da nije treblo da se desi. No, mi ćemo u svakom slučaju tražiti sve pravne lijekove za ovakvo ponašanje.
Da li je NSRS poligon samo jednog naroda koji ima pravo da traži sve, a od nas, od drugih naroda, uzimaće poreze i sve što treba da puni budžet, pri tom nam ništa ne uzvraćajući i sve uskraćivajući? Ponavljam, zabrinut sam pravcem u kojem ide ovo društvo. Umjesto da se uvažavamo, slušamo, poštujemo norme propisane Ustavom, mi moramo tražiti rješenja da bismo opstali na ovom prostoru.
VIJESTI.BA: Savez za promjene optužio je prethodno vlast u RS-u za izdaju srpskih nacionalnih interesa prihvatanjem amandamana na zakon o policiji i unutrašnjim poslovima u RS-u.
HADŽIOMEROVIĆ: Ovo nije jedini zakon koji se ne poštuje. Recimo, Zakonom o lokalnoj upravi propisuje se da ako je načelnik iz jednog konstitutivnog naroda, predsjednik skupštine treba da bude iz drugog naroda, ali ni to se ne poštuje.
Volio bih da je opozicija bila objektivnija. Ne može se samo na jedan zakon referirati, reći da se on poštuje ili ne ili da bi se pak njime nešto ugrozilo. Stoga, tvrdnje opozicije ne stoje. Očito je da je riječ o predizbornoj igri. No, loš su način izabrali za rušenje pozicije.
VIJESTI.BA: Dakle, pripreme za predstojeće izbore?
HADŽIOMEROVIĆ: Mislim da je to osnovni motiv za ovakve priče, jer mi imamo mnogo zakona koji su dobro normirani, ali se ne poštuju. No, zaista nas čudi da se u konkretnom slučaju krše Ustav i ustavne norme.
VIJESTI.BA: Osim polemika u vezi sa ovim zakonskim rješenjem, neizostavno je pomenuti i činjenicu da je Dodik najavio formiranje savjetodavno-pravne grupe koja treba da kaže kako prevazići blokade zakona od Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a, za koje je rekao da je takođe nametnuto i nije obaveza RS-a da ima to vijeće. Šta bi za Bošnjake i Hrvate u RS značilo ukidanje Vijeća naroda?
HADŽIOMEROVIĆ: Dodik već odavno traži ukidanje Vijeća naroda kako bi Bošnjacima i Hrvatima uskratio način da iskažu svoje potrebe i budu ravnopravno zastupljeni, kako to i Ustav RS propisuje. Ukidanje Vijeća naroda značilo bi ukidanje zraka, hrane, logore, mnogo toga…
Ako Dodik želi demokratizirati društvo u RS, onda to nije taj put. Uskratiti pravo meni da kažem šta nije u redu u RS, a isto pravo tražiti za sebe u FBiH ili na državnom nivou, u najmanju ruku je dvolično. Mi smo najbliži ideji da ustavne promjene treba da se dese, da reforma pravosuđa treba da se desi i u entitetima i na državnom nivou, te da Ustavni sud RS ne bude više najveće pravno tijelo, koje inače radi po neustavnom Poslovniku.
VIJESTI.BA: Postoje li uopšte zakonske mogućnosti za ukidanje Vijeća naroda?
HADŽIOMEROVIĆ: Bez volje Kluba Bošnjaka, to se u ovom trenutku ne može uraditi. Nadam se da nikada nećemo dočekati da se desi.

Nema komentara:

Objavi komentar